Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria prezantoi masat e saj për të mbështetur sektorin e energjisë

Stefan Janev (djathtas) dhe Ivan Ivanov
Foto: BGNES

Qeveria e përkohshme po punon për të siguruar çmime më të mira për të gjithë konsumatorët. Kjo u njoftua nga Kryeministri Stefan Janev në një konferencë në të cilën u prezantuan masat e planifikuara nga qeveria e përkohshme në sferën e energjisë. Ai tha se në dy muajt e fundit Bullgaria ka disa nga çmimet më të ulëta të qëndrueshme në BE, duke theksuar se çmimet e larta të energjisë janë për shkak të faktorëve ndërkombëtarë. Skema e mbështetjes financiare e zhvilluar nga qeveria parashikon kompensim prej 50 leva (25.56 euro) për një megavat orë të shpenzuar për shkak të çmimeve të larta të energjisë elektrike. Ky mekanizëm do të përfshihet në buxhet për 6 muajt e parë të vitit 2022. Është planifikuar gjithashtu të operojë një zyrë kleringu në interes të konsumatorëve dhe tregtarëve të energjisë elektrike. Ajo do të balancojë interesat e tyre dhe tregu do të bëhet më fleksibël.

Stefan Janev theksoi se strategjia jonë e energjisë është e vjetëruar. Ai bëri thirrje për një bisedë ekspertësh mbi të ardhmen e centralit atomik “Belene”, në të cilën do të merrnin pjesë specialistë, raportoi BGNES.

Kryetari i Komisionit për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit Ivan Ivanov siguroi se për konsumin e energjisë elektrike, ngrohjes dhe ujit të nxehtë për nevoja shtëpiake nuk do të ketë ndryshim të çmimeve aktuale para fundit të këtij viti.

Më shumë nga rubrika

Prodhuesit e verës po shijojnë një vit të bekuar me fuçi të rëndë në bodrume

Vera e thatë dhe pranvera me shi u siguruan vreshtarëve një rrush të mirë, i cili së shpejti do të jetë nëpër   fuçi, por njohësit  dhe vlerësuesit e verës do të duhet të presin, sepse në treg ajo do të paraqitet mezi aty gjatë pranverës së vitit..

botuar më 21-10-15 10.05.PD

Bullgaria duhet të rimendojë modelin për tërheqjen e investitorëve të huaj

Një sondazh i Institutit Zviceran për Zhvillimin e Menaxhimit e rendit Bullgarinë në vendin e 53-të nga 64 shtete gjithsej për sa i përket prosperitetit të saj. Kjo përbën një rënie me 5 pozita në krahasim me tri vitet e kaluara, kur shteti ynë..

botuar më 21-10-12 7.15.PD

Fabrika e parë e kupave të ngrënshme në Evropë tashmë po funksionon në Plovdiv

Në Plovdiv filloi prodhimi i parë në Evropë i kupave të ngrënshme të biodegradueshme për kafe. Ky inovacion i vjen në mendje banuesit të qytetit Plovdiv Mirosllav Zaprjanov, prova e parë për të bërë kupa të ngrënshme është në furën e..

botuar më 21-10-10 4.25.MD