Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Lista e vendeve sipas zonave të ngjyrave për hyrjen në Bullgari po aktualizohet

Foto: arkiv

Që nga e mërkura, 29 shtator, Suedia përfshihet në listën e vendeve në zonën e gjelbër. Polonia, Sllovakia, Hungaria, Finlanda, Vatikani, Republika Çeke, Luksemburgu, Rumania, Danimarka, Italia, Spanja dhe Malta po mbeten në zonën e gjelbër.

Gjithashtu nga e mërkura në zonën me ngjyrë portokalli do të jenë Austria dhe Norvegjia, të cilat aktualisht janë në zonën e gjelbër.

Lituania hyn në zonën e kuqe. Kështu, të gjithë që vijnë ky vend, duhet të zbatojnë rregullat për hyrje në Bullgari nga zona e kuqe.

Lista e azhurnuar e vendeve është përcaktuar me urdhër të Ministrit të Shëndetësisë.

Më shumë nga rubrika

Interes i rritur për certifikatat e gjelbra evropiane

Pas hyrjes në fuqi të kërkesës për paraqitjen e “ certifikatave të gjelbra ” për të hyrë në një numër objektesh në të mbyllur, shihet një interes të shtuar për pikat e testimit dhe vaksinimit në Bullgari. Më shumë se 1 milion certifikata të..

botuar më 21-10-21 10.26.PD

Ulje minimale në numrin dhe përqindjen e infeksioneve të reja Covid

4522 persona u infektuan rishtazi me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. 18 për qind e 25 040 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. 85.60 për qind e pacientëve të sapo diagnostikuar nuk janë vaksinuar. Krahasuar me..

botuar më 21-10-21 9.04.PD

Kërkesa për një certifikatë të gjelbër është në fuqi që nga 21 tetori

Urdhri i Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov hyri në fuqi në orën 00.00 të 21 tetorit. Sipas tij vendoset një kërkesë për një “certifikatë të gjelbër” për Covid-19. Certifikata do të jetë e nevojshme për të hyrë në dyqane të mëdha tregtare..

botuar më 21-10-21 5.05.PD