Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fillon kampionati i parë bullgar i Barbecue

Foto: Pixabay

Kampionati i parë bullgar i Barbecue do të kënaqë banorët dhe mysafirët e Sofjes nga 1 deri më 3 tetor në stadiumin “Junak”, transmetoi BNR Sofja.

Brenda tre ditësh para gjyqtarëve dhe auditorit kritik, mjeshtrit më të mirë të barbecue do të garojnë në një konkurs “të nxehtë”, premtojnë organizatorët.

Gara e vërtetë do të fillojë të shtunën në orën 6 pasdite. Është parashikuar gjithashtu një klasë master për prerjen e mishit, një konkurs për fëmijët, një klasë për tymosjen e mishit. Të dielën pasdite mishi i përgatitur do të vlerësohet nga një juri ndërkombëtare dhe më pas audienca do të mund të shijojë mishin e konkursit.

Hyrja është falas.

Më shumë nga rubrika

Masat e Covid do të varen nga shtretërit e kujdesit intensiv në spitale

Bizneset dhe shkollat ​​do të mbyllen me zënien 80 për qind të shtretërve të kujdesit intensiv, sipas planit të ri Covid të paraqitur nga kabineti. Sipas planit, Bullgaria ndahet në 6 grupe rrethesh që do të monitorohen në total dhe masat që do të..

botuar më 22-01-13 6.51.MD

Sinjalet e protestës kundër certifikatave të gjelbra në Sofje

Dje, një turmë e ekzaltuar e udhëhequr nga partia më e vogël parlamentare “Vëzrazhdane” (“Ringjallja”) bëri përpjekje për ta sulmuar godinën e Kuvendit Popullor. Shkaku për tensionin e krijuar ishte certifikata e gjelbër, e cila sipas fjalëve të..

botuar më 22-01-13 2.38.MD

Për herë të 46-të Bullgaria numëron shpendët ujor dimërues

Nga 13 deri më 16 janar 2022 Shoqata Bullgare për Mbrojtjen e Zogjve dhe Agjencia Ekzekutive e Mjedisit organizojnë regjistrimin e 46-të me radhë të shpendëve ujorë dimërues në Bullgari. Më se 100 vullnetarë dhe anëtarë të Shoqatës Bullgare për..

botuar më 22-01-13 8.10.PD
Подкасти от БНР