Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria përditëson listën e vendeve sipas zonave të ngjyrave

Foto: arkiv

Që nga e diela 10 tetor, qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore që vijnë nga një shtet anëtar i BE-së, Zona Ekonomike Evropiane, Zvicra dhe nga Mbretëria e Bashkuar, e cila është në “zonën e kuqe”, pranohen në territor të vendit me prezantimin e një certifikate digjitale të vlefshme COVID të BE -së për vaksinim ose sëmundje ose një dokument të ngjashëm, së bashku me një rezultat negativ nga një test PCR i kryer deri në 72 orë para hyrjes në vend.

Që nga e diela, Franca, Monako, Portugalia, Qiproja dhe Islanda kalojnë në listën e vendeve në zonën e gjelbër.

Malajzia, Esvatini, Irani, Maqedonia e Veriut, Kosova, Kazakistani, Shtetet e Bashkuara dhe Irlanda do të jenë në zonën me ngjyrë portokalli në të njëjtën datë.

Që nga 13 tetori 2021, Barbados, Antigua dhe Barbuda, Rumania, Estonia, Letonia, Sllovakia dhe Singapori hyjnë në zonën e kuqe.

Andorra, Shqipëria, Ishujt Faroe, Monako, Panama, Maroku dhe Izraeli i shtohen listës së vendeve, certifikatat e vaksinimit, testimit dhe kalimit të sëmundjes Covid të të cilëve konsiderohen ekuivalente me certifikatën digjitale të BE-së për Covid.

Më shumë nga rubrika

Po shqyrtohet një kontroll më i rreptë i dhënies së shtetësisë bullgare kundrejt investimeve

Ministria e Drejtësisë propozoi masa për rritjen e kontrollit dhe transparencës në dhënien e shtetësisë bullgare kundrejt investimeve. Ato janë publikuar për diskutim publik dhe ofrojnë një mundësi për të vërtetuar në një mënyrë më të sigurt se..

botuar më 21-12-03 5.16.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Shqipëria dhe Kosova heqin kontrollet kufitare Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe homologu i tij kosovar Albin Kurti u takuan në Elbasan të Shqipërisë. Në qendër të takimit ishte siguria e kufijve dhe lëvizja e lirë e mallrave dhe..

botuar më 21-12-03 1.27.MD

Omicron – cilat janë parashikimet e specialistëve bullgarë

Në fund të javës së kaluar, lajmi për mutacionin e ri të koronavirusit - Omicron, shkaktoi konfuzion dhe mbyllje të rrufeshme të kufijve në shumë vende të botës. Sikurse që të gjithë u kthyem pikërisht përpara 2 vjetëve, kur në Kinë u shfaqën..

botuar më 21-12-02 11.59.PD
Подкасти от БНР