Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

17.59% janë të sapo infektuarit me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

Foto: arkiv

1000 janë rastet e reja të Covid-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit, sipas portalit coronavirus.bg. 17.59% janë mostrat pozitive nga 5683 testet e kryera. 86.6 për qind e personave të sapo infektuar janë të pavaksinuar.

Numri i pacientëve aktivë të regjistruar tejkalon 60 000 dhe tani është 60 485. Kjo ndikon në numrin e të shtruarve në spitale. Ata janë zakonisht 10 për qind e të sëmurëve aktivë. Janë 6704 pacientë në spitale. 512 persona të infektuar janë në terapi intensive. 167 janë të sapoardhurit në spitale. 88.62% e tyre nuk janë vaksinuar.

Në 24 orët e fundit 43 persona me Covid-19 të konfirmuar kanë vdekur. Mbi 95% prej të vdekurve nuk kishin imunizim. 504 u shëruan.

1 791 vaksina u dhanë të dielën. 1 384 919 persona janë imunizuar deri tani. Tashmë ka 7980 njerëz me një dozë përforcuese.

Më shumë nga rubrika

Ekspertët ndërkombëtarë konstatuan shkelje në zonën e aksidentit në autostradën Struma

Nga ekspertiza e gjendjes së rrugës para se të ndodhë aksidenti i rëndë me autobusin maqedonas në autostradën Struma të Bullgarisë, e kryer nga një auditim ndërkombëtar, u konstatua se parmakët e sigurisë nuk janë vendosur në përputhje me kërkesat...

botuar më 21-12-02 11.18.PD
Ministri Valeri Bellçev

Deri në fund të vitit Bullgaria nuk do të marrë hua të reja

Kufiri i borxhit të Bullgarisë është 2,25 miliardë euro dhe deri më tani kemi tërhequr 1,9 miliardë euro, njoftoi Ministri në detyrë i Financave Valeri Bellçev në rubrikën “Pushteti po flet! Haptazi të programit “Horizont” të BNR-së." Sipas..

botuar më 21-12-02 10.10.PD

7.5% e mostrave për Covid-19 janë pozitive

Të infektuarit e rinj me Covid-19 në 24 orët e fundit janë 2105, nga të cilët 79% janë të pavaksinuar. Sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit, 7.5% e 27,937 testeve janë pozitive. Të shtruarit në spital janë 6302, nga të cilët 694 në..

botuar më 21-12-02 9.46.PD
Подкасти от БНР