Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Biljana Dudova kryesoi renditjen botërore në mundje

Biljana Dudova
Foto: bul-wrestling.org

Kampionia bullgare e mundjes Biljana Dudova kryesoi renditjen botërore në kategorinë 59 kg. Kjo ndodhi pasi mundësja 24-vjeçare e ekipit “Junak Lokomotiv” në Ruse fitoi titullin e parë botëror në karrierën e saj në kampionatin botëror në Oslo.

Dudova u ngjit nga vendi i pestë në vendin e parë. Bullgaria ka gjithsej 76 pikë. E dyta është indiania Sarita Sarita, e cila fitoi bronzin në Oslo. Aziatikja ka 41 pikë dhe ngjitet dy vende përpara. Top 3 е plotëson medalja tjetër e bronzit e botës - e Shoovdor Baatarzhav.

Dudova është gjithashtu një kampione 4 herë evropiane në një total prej 3 kategorish të ndryshme - deri në 55, deri në 57 dhe deri në 59 kg. Ajo gjithashtu ka dy medalje argjendi nga kampionatet botërore.


Më shumë nga rubrika

Rosica Dençeva

Tenistja e re bullgare Rosica Dençeva arriti në çerekfinalet në Floridë

Tenistja e re Rosica Dençeva u kualifikua në çerekfinalet për singel dhe çifte në turneun “Eddie Herr” në Floridë (SHBA), në grupmoshat nga 12 deri në 18 vjeç. Dençeva u rendit nën Nr. 1 në skemën singel. Bullgarja u kualifikua edhe për..

botuar më 21-12-02 11.50.PD
Grigor Dimitrov

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov i bëri një dhuratë një shkolle të mesme në qytetin e tij të lindjes

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov i bëri një dhuratë shkollës së mesme për mësimin e gjuhëve të huaja “Prof. Dr. Asen Zllatarov” në qytetin e tij të lindjes Haskovo. Tenisti që jeton në Monako ka dhënë 15 mijë euro, ka konfirmuar..

botuar më 21-12-01 11.29.PD

Maria Petrova: Qëllimi im i madh është ta kthej artin në gjimnastikën ritmike

Në ditët e zgjedhjeve ne  mendojmë për bashkimin e kombit tonë. Dhe ajo që na ka bërë gjithmonë të jemi bashkë janë sukseset e sportistëve vendas, ndër të cilët janë padyshim gjimnastet ritmike. Gjatë kësaj vere vajzat nga ansambli ynë u ngjitën..

botuar më 21-11-23 7.15.PD
Подкасти от БНР