Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Interes i rritur për certifikatat e gjelbra evropiane

Foto: BGNES

Pas hyrjes në fuqi të kërkesës për paraqitjen e “certifikatave të gjelbra” për të hyrë në një numër objektesh në të mbyllur, shihet një interes i shtuar për pikat e testimit dhe vaksinimit në Bullgari.

Më shumë se 1 milion certifikata të gjelbra evropiane janë shkarkuar përmes Sistemit Kombëtar të Informacionit Shëndetësor. Vetëm më 20 tetor u shkarkuan 50 000 dokumente. Më shumë se 1000 certifikata tërhiqen në minutë. Në Bullgari ka shumë më tepër dokumente anti-kovid, sepse disa prej tyre i marrin në letër nga mjekët personalë ose qendrat e vaksinimit.

Përdoruesit mund të shkarkojnë versionin e tyre elektronik të certifikatës nga <https://www.his.bg/bg/dgc> dhe ta ruajnë atë në pajisjet e tyre celulare.


Më shumë nga rubrika

Ekspertët ndërkombëtarë konstatuan shkelje në zonën e aksidentit në autostradën Struma

Nga ekspertiza e gjendjes së rrugës para se të ndodhë aksidenti i rëndë me autobusin maqedonas në autostradën Struma të Bullgarisë, e kryer nga një auditim ndërkombëtar, u konstatua se parmakët e sigurisë nuk janë vendosur në përputhje me kërkesat...

botuar më 21-12-02 11.18.PD
Ministri Valeri Bellçev

Deri në fund të vitit Bullgaria nuk do të marrë hua të reja

Kufiri i borxhit të Bullgarisë është 2,25 miliardë euro dhe deri më tani kemi tërhequr 1,9 miliardë euro, njoftoi Ministri në detyrë i Financave Valeri Bellçev në rubrikën “Pushteti po flet! Haptazi të programit “Horizont” të BNR-së." Sipas..

botuar më 21-12-02 10.10.PD

7.5% e mostrave për Covid-19 janë pozitive

Të infektuarit e rinj me Covid-19 në 24 orët e fundit janë 2105, nga të cilët 79% janë të pavaksinuar. Sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit, 7.5% e 27,937 testeve janë pozitive. Të shtruarit në spital janë 6302, nga të cilët 694 në..

botuar më 21-12-02 9.46.PD
Подкасти от БНР