Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Era e fortë vonon shkarkimin e anijes “Vera Su”

Foto: BGNES

Kushtet meteorologjike në rajonin e zonës së mbrojtur “Jajllata” janë përkeqësuar nga një erë e fortë jugperëndimore. Kjo vonon fillimin e transferimit të ngarkesës së rrezikshme nga anija e mbytur “Vera Su”.

Ureja tashmë është lëngëzuar në hambarin e përparmë. Pjesa tjetër e ngarkesës është qull, tha drejtori i Administratës Detare, Kapiteni Vencisllav Ivanov. Shpresa është që do të ketë mjaft pleh të fortë nën llumin për të shkarkuar me sukses në breg. Pritet që do të ketë sasi të shkarkuara tashmë gjatë ditës. Do të bëhen vlerësime nëse anija do të ketë nevojë për përforcim.

Nëse era e fortë vazhdon, supozohet se dritarja tjetër për rifillimin e operacionit do të jetë pas 25 tetorit.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 dhjetorin

Të martën reshjet nga jugperëndimi do të përfshijnë pjesën më të madhe të vendit. Do të fryjë erë mesatare deri të fortë veriperëndimore, me të cilën do të depërtojë ajër i ftohtë. Në zonat e larta të Bullgarisë Perëndimore dhe në pjesën e..

botuar më 21-12-06 6.05.MD

Presidenti shprehu shpresën se raundi i tretë i konsultimeve për formimin e qeverisë do të jetë i fundit

Pas konsultimeve me përfaqësuesit e katër grupeve të para parlamentare – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, GERB, DPS dhe BSP, presidenti Rumen Radev tha se qeveria e re ka nevojë për "një vektor të fortë social", pasi shoqëria jonë është shumë e ndarë...

botuar më 21-12-06 5.27.MD

Filluan konsultimet tek Presidentit për qeverinë e ardhshme

Presidenti Rumen Radev filloi konsultimet me forcat e përfaqësuara në parlament për të dorëzuar një mandat për formimin e qeverisë. Kreu i Shtetit priti fillimisht përfaqësuesit e “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Radev tha se pas zgjedhjeve ka..

rinovuar më 21-12-06 4.45.MD
Подкасти от БНР