Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Premtojnë teste falas për punëtorët në objektet e mbyllura

| rinovuar më 21-10-21 7.06.MD
Stojço Kacarov
Foto: BGNES

Vlefshmëria e certifikatës për të prekurit nga Covid-19 po zgjatet nga 6 në 12 muaj brenda vendit, njoftoi në një konferencë për shtypin Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov.

Dokumenti i vaksinimit pas dozës së parë do të jetë gjithashtu i vlefshëm si një certifikatë për 1 muaj ndërsa pritet doza e dytë. Deri më 25 tetor gjatë inspektimeve të organeve shëndetësore për shkelje në zbatimin e masave të reja anti-epidemike do të lëshohen vetëm udhëzime, pa gjoba. Kjo është një periudhë hiri për të testuar sistemin, shtoi zëvendësministri Dimitar Petrov.

Testet falas të antigjenit do të bëhen për punonjësit në vendet që punojnë në ambiente të mbyllura dhe përfshihen në kërkesën për një certifikatë të gjelbër, premtoi Kacarov.

Për të dytën mbrëmje me radhë në Sofje po zhvillohet një protestë kundër "certifikatave të gjelbra" Këtë herë banorët e Sofjes mblidhen para ndërtesës së Presidencës, njoftoi reporterja e BNR Evelina Stojanova.


Më shumë nga rubrika

Festivali i 13 “Parada e Verës së Re” mbahet në Plovdiv

Me një parakalim tradicional të Dionisit në Qytezën e Vjetër të Plovdivit filloi edicioni i 13-të i Festivalit “Parada e Verës së Re”. Mbi 250 verëra të reja të prodhuara në vitin 2021 prezantohen në festival. Më 27 dhe 28 nëntor, 42 bodrume vere,..

botuar më 21-11-27 11.40.PD

Dhuna në familje – një pandemi e fshehur në ditët e Covid-19

Sipas Agjencisë Evropiane për të Drejtat e Njeriut (FRA) dhe Organizatës Botërore të Shëndetësisë /OBSH/, një në tre gra është viktimë e dhunës dhe që nga fillimi i masave kundër epidemisë dhe izolimit, situata është përkeqësuar në shumë shtëpi...

botuar më 21-11-27 9.25.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën vranësirat do të jenë më të konsiderueshme. Deri në mesditë do të ketë reshje shiu vetëm vende-vende në rajonet jugperëndimore. Do të fryjë erë mesatare jugperëndimore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 1 deri në 4 gradë...

botuar më 21-11-26 8.10.MD