Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni Evropian mbështeti futjen e certifikatës së gjelbër në Bullgari

Stela Kiriakidou
Foto: EPA/BGNES

Gjatë një videokonference me Ministrin e Shëndetësisë Stojço Kacarov, Komisionerja e BE-së për Shëndetin dhe Sigurinë e Ushqimeve Stela Kiriakidou shprehu shqetësim për situatën në zhvillim epidemike në Bullgari. Ajo sugjeroi që të aktivizohet mekanizmi i mbrojtjes civile i Bashkimit Evropian, i cili do t'i siguronte vendit tonë ndihmë të koordinuar për të kontrolluar përhapjen e Covid-19.

Komisionerja Evropiane tha se i mbështet masat shtesë kundër epidemisë për të kontrolluar sëmundjen, përkatësisht futjen e një "certifikate të gjelbër" për praninë e qytetarëve në një numër vendesh publike dhe ngjarje në ambiente të mbyllura. "Qëllimi ynë i përbashkët duhet të jetë rritja e numrit të të vaksinuarve në Bullgari," tha ajo.

Më shumë nga rubrika

Takime të Presidentit Rumen Radev në Strasburg

Presidentët e Bullgarisë dhe të Gjermanisë, Rumen Radev dhe Frank-Walter Steinmeier, biseduan në Strasburg për sigurinë përgjatë kufijve të BE-së dhe perspektivën evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Radev shprehu..

rinovuar më 21-12-02 6.30.MD

Parashikimi i motit për 3 dhjetorin

Gjatë natës në gjysmën perëndimore të vendit do të ketë vranësira të konsiderueshme kryesisht mesatare dhe të larta, ndërsa në atë lindore moti do të jetë i kthjellët. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 0° dhe 5°, ndërsa në Bullgarinë..

botuar më 21-12-02 6.10.MD
Ministri Kacarov

Μë 6 dhjetor të gjithë nxënësit bullgarë kthehen në shkollë

Nga 6 dhjetori të gjithë nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e 12-të do të kthehen në shkollë, njoftoi ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Ata do të testohen një herë në javë me testet e disponueshme. “Ekspertët janë të..

rinovuar më 21-12-02 3.07.MD
Подкасти от БНР