Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Manastiri në shkëmb “Shën Dhimitër Basarabovski” është ndër monumentet më të bukura në luginën e Rusenski Llom

Foto: arkiv

Manastiri “Shën Dhimitër Basarabovski” ndodhet në shkëmbinjtë afër lumit Rusenski Lom në tokat e fshatit Basarbovo. Sot ky është i vetmi manastir shkëmbor aktiv në vendin tonë. Ai ka funksionuar gjatë shekujve të kaluar, së bashku me manastiret shkëmbore aty pranë, pranë fshatit Ivanovo, të vendosura, si ai, përgjatë lumit, duke formuar një luginë të bukur.

Manastiri shkëmbor i Basarbovos daton në Mbretërinë e Dytë Bullgare /shekulli XII-XIV /, por për herë të parë emri i tij përmendet në regjistrin osman të taksave nga viti 1431. Banori më i njohur i manastirit është Shën Dhimitër Basarbovski që ka lindur në vitin 1685 në fshatin Basarbovo.

Sot manastiri është një qendër tërheqëse për turistët. Rruga që të çon deri në manastir kalon nëpër një oborr të bukur plot gjelbërim dhe përfundon në një pus të gërmuar personalisht nga Shën Dhimitri. Vendasit besojnë se uji në pus është shërues.

Më shumë për të kaluarën dhe të tashmen e Manastirit të Basarbovos do të mësoni nga botimi "Ai, i cili ka shpellë, do të shpëtohet" nga koleksioni i Radio Bullgarisë.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Shen Sofronij Vraçanski

Nderojmë kujtimin e Shenjtorit Sofronij

Më 11 mars Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e Shenjtorit Sofronij, peshkopi i Vracës.  Ky letrar dhe iluminist i Rilindjes Kombëtare Bullgare konsiderohet mbrojtësi qiellor i qytetit Vraca të Bullgarisë Veriperëndimore dhe i dioqezës, dhe..

botuar më 23-03-12 4.33.MD

Kreshma - pastrimi më i gjatë i shpirtit dhe trupit për të gjithë besimtarët

Kreshma në 2023 fillon më 27 shkurt - të hënën pas ditës së Sirni Zagovezni (Të Lidhurit e Djathit). Kreshma zgjat shtatë javë dhe përfundon një ditë para Pashkëve ortodokse, këtë vit më 16 prill. Agjërimet e Pashkëve, të quajtura edhe të..

botuar më 23-02-27 6.05.PD

E Diela e të Lidhurit të Djathit kujton kuptimin e faljes dhe dashurinë e pafund të Krishtit

E diela pas të Lidhurit të Mishit është dita e fundit në të cilën kushdo që vendos të ndjekë Kreshmën e Madhe sipas kalendarit ortodoks shijon bulmetrat, peshkun dhe vezët. Prandaj, të Dielën e të Lidhurit të Djathit, para se të vazhdohet me..

botuar më 23-02-26 6.05.PD