Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria këmbëngul që gazi dhe energjia bërthamore të njihen si të qëndrueshme

Presidenti Radev
Foto: EPA/BGNES

Bullgaria, së bashku me disa vende të tjera, përfshirë Francën, do të insistojnë urgjentisht që energjia bërthamore dhe prodhimi i energjisë bërthamore nga gazi natyror të njihen dhe të përfshihen në listën e aktiviteteve ekonomike të qëndrueshme mjedisore. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev para gazetarëve në Bruksel para mbledhjes së Këshillit Evropian, një ndër temat e së cilës është energjia.

"Në Bullgari ne po shpresojmë tek sektori ynë bërthamor si një burim kryesor i energjisë së lirë dhe të besueshme," tha Radev.

Ai theksoi se vendi ynë mbështet kalimin në një ekonomi neutrale ndaj klimës, por një ulje drastike e emetimeve për të do të përshpejtojë procesin e mbylljes së kapaciteteve bazë tradicionale, pa gatishmëri për t'i zëvendësuar ato me teknologji të reja moderne. Në këtë drejtim, Bullgaria është për uljen e çmimeve të emetimit të gazrave serrë.

Më shumë nga rubrika

Festivali i 13 “Parada e Verës së Re” mbahet në Plovdiv

Me një parakalim tradicional të Dionisit në Qytezën e Vjetër të Plovdivit filloi edicioni i 13-të i Festivalit “Parada e Verës së Re”. Mbi 250 verëra të reja të prodhuara në vitin 2021 prezantohen në festival. Më 27 dhe 28 nëntor, 42 bodrume vere,..

botuar më 21-11-27 11.40.PD

Dhuna në familje – një pandemi e fshehur në ditët e Covid-19

Sipas Agjencisë Evropiane për të Drejtat e Njeriut (FRA) dhe Organizatës Botërore të Shëndetësisë /OBSH/, një në tre gra është viktimë e dhunës dhe që nga fillimi i masave kundër epidemisë dhe izolimit, situata është përkeqësuar në shumë shtëpi...

botuar më 21-11-27 9.25.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën vranësirat do të jenë më të konsiderueshme. Deri në mesditë do të ketë reshje shiu vetëm vende-vende në rajonet jugperëndimore. Do të fryjë erë mesatare jugperëndimore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 1 deri në 4 gradë...

botuar më 21-11-26 8.10.MD