Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ruajtja e makinave të votimit është nën pikëpyetje

Foto: BGNES

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve - KQZ njoftoi Kryeministrin në detyrë Stefan Janev për një problem me ruajtjen e makinerive të votimit. KQZ-ja thekson se këtë e ka sinjalizuar një muaj më parë dhe këmbëngul që çështja të zgjidhet urgjentisht.

Kontrata për ruajtjen e makinave midis kompanive “Kargo Partner” dhe “Ciela Norma” përfundoi më 30 shtator 2021. Duke qenë se nuk ka kontratë për magazinimin e makinerive pas kësaj date, na informojnë se në mungesë të një kontrate tregtare për rregullimin e marrëdhënieve, makineritë do të hiqen nga depoja e "Kargo Partner" më 1 nëntor 2021, thuhet në letrën e KQZ-së drejtuar kryeministrit.


Më shumë nga rubrika

Festivali i 13 “Parada e Verës së Re” mbahet në Plovdiv

Me një parakalim tradicional të Dionisit në Qytezën e Vjetër të Plovdivit filloi edicioni i 13-të i Festivalit “Parada e Verës së Re”. Mbi 250 verëra të reja të prodhuara në vitin 2021 prezantohen në festival. Më 27 dhe 28 nëntor, 42 bodrume vere,..

botuar më 21-11-27 11.40.PD

Dhuna në familje – një pandemi e fshehur në ditët e Covid-19

Sipas Agjencisë Evropiane për të Drejtat e Njeriut (FRA) dhe Organizatës Botërore të Shëndetësisë /OBSH/, një në tre gra është viktimë e dhunës dhe që nga fillimi i masave kundër epidemisë dhe izolimit, situata është përkeqësuar në shumë shtëpi...

botuar më 21-11-27 9.25.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën vranësirat do të jenë më të konsiderueshme. Deri në mesditë do të ketë reshje shiu vetëm vende-vende në rajonet jugperëndimore. Do të fryjë erë mesatare jugperëndimore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 1 deri në 4 gradë...

botuar më 21-11-26 8.10.MD