Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bashkimi Farmaceutik ngriti një padi për trajtim diskriminues

Foto: mh.government.bg

Bashkimi Farmaceutik Bullgar ngriti një padi kolektive kundër Kuvendit Popullor dhe Këshillit të Ministrave për trajtim diskriminues të farmacistëve - master. Farmacistët këmbëngulin të njihen si njerëz që janë të përfshirë në mënyrë aktive në trajtimin e krizës shëndetësore të shkaktuar nga koronavirusi, dhe se ata gjithashtu duhet të pajisen me stimuj shtesë nga shteti, si kategoritë e tjera të profesionistëve mjekësorë - mjekë, dentistë, profesionistë të kujdesit shëndetësor.

Përveç kësaj, farmacistët theksojnë se kontrata të farmacive me Arkën e Sigurimeve Shëndetësore skadon në fund të tetorit. Ende nuk është nënshkruar një i ri, i cili rrezikon rimbursimin e produkteve të trajtimit në shtëpi.


Më shumë nga rubrika

Takime të Presidentit Rumen Radev në Strasburg

Presidentët e Bullgarisë dhe të Gjermanisë, Rumen Radev dhe Frank-Walter Steinmeier, biseduan në Strasburg për sigurinë përgjatë kufijve të BE-së dhe perspektivën evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Radev shprehu..

rinovuar më 21-12-02 6.30.MD

Parashikimi i motit për 3 dhjetorin

Gjatë natës në gjysmën perëndimore të vendit do të ketë vranësira të konsiderueshme kryesisht mesatare dhe të larta, ndërsa në atë lindore moti do të jetë i kthjellët. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 0° dhe 5°, ndërsa në Bullgarinë..

botuar më 21-12-02 6.10.MD
Ministri Kacarov

Μë 6 dhjetor të gjithë nxënësit bullgarë kthehen në shkollë

Nga 6 dhjetori të gjithë nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e 12-të do të kthehen në shkollë, njoftoi ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Ata do të testohen një herë në javë me testet e disponueshme. “Ekspertët janë të..

rinovuar më 21-12-02 3.07.MD
Подкасти от БНР