Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Transportit: Pronari i anijes ka synuar të fundosë “Vera Su”

Foto: BNR

Shpenzimet e operacionit shpëtimtar të anijes “Vera Su” të ngecur në shkëmbinjtë e Kamen Brjag do të paguhen nga siguruesi. Në rast të kundërt, Bullgaria do të ngrejë padi. Këtë e bëri të ditur Ministri i Transportit Hristo Aleksiev në një konferencë në kantierin e riparimit të anijeve “Odesos” . Ai theksoi se veprimet e pronarit të anijes kanë treguar se ai ka pasur qëllim ta fundosë anijen.

Tani anija është në pronësi të shtetit. Anija do të riparohet dhe nuk do të shembet.

Ju rikujtojmë se anija ngeci herët në mëngjes më 20 shtator në zonën e mbrojtur të Jajllata. “Vera Su” është ndërtuar në vitin 1989 dhe operohej nga një kompani turke. Anija lundronte nën flamurin e Panamasë dhe transportonte plehra nga Ukraina drejt Varnës.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 9 dhjetorin

Ditën e enjte do të nisë me temperatura minimale nga minus 9 gradë në disa rajone të Bullgarisë Perëndimore deri në 4 gradë në bregun e Detit të Zi. Gjatë ditës do të jetë me diell. Vende-vende do të ketë mjegull në Ultësirën e Trakisë së Epërme..

botuar më 21-12-08 7.05.MD

Masa më të rrepta mendohen në se do të zbulohet Omikron

Autoritetet në vendin tonë po shqyrtojnë masa më të rrepta anti-epidemike në Bullgari, nëse testi për Covid-19 rezulton pozitiv dhe dyshohet të jetë nga varianti Omikron. Këtë e tha Zëvendësministri në detyrë i Shëndetësisë Toma Tomov. Mostrat..

botuar më 21-12-08 5.02.MD
Asen Vasilev dhe Kirill Petkov

Në kabinetin e ri do të ketë dy zëvendëskryeministra më shumë

Secili prej partnerëve të koalicionit në qeverinë e re do të ketë një zëvendëskryeministër dhe dy nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Njëri “do të merret me qeverisje efektive”. Në një intervistë për Spiegel, bashkëkryetari i partisë “Po e vazhdojmë..

botuar më 21-12-08 4.42.MD
Подкасти от БНР