Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Ti po fluturon! Përqafoje qiellin…” – Diço dhe kënga e tij e re

Foto: facebook/dicho.hristov

Këngëtari i njohur bullgar Diço na kthen në ditët e mrekullueshme të verës. E bën me "Ti po fluturon" - këngën e tij të re, kushtuar vlerave më të zakonshme njerëzore - familjes, kohës që kalojmë me të dashurit tanë, dhe - verës bullgare, një prej stinëve më të bukura.

Videoja e këngës “Ti po fluturon” është xhiruar në zonën e Sozopolit, si dhe në kampingun "Gradina", ku Diço dhe familja e tij jetojnë gjatë verës. Do ta shihni të shtrirë në një hamak me kitarën e tij të preferuar në dorë, i rrethuar nga gruaja e tij dhe dy vajzat e tyre të vogla.

Kënga është një nga propozimet e reja në renditjen javore për muzikën pop dhe rock bullgar TOP 20 të Radios Kombëtare Bullgare.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Nedjallka Simeonova – fëmija-mrekulli që fitoi famë botërore

Më 2 dhjetor shënohen 120 vjet nga lindja e violinistes së madhe bullgare Nedjallka Simeonova. Ajo lindi në vitin 1901 në qytetin Haskovo. Koncerti i saj i parë para publikut ishte në një moshë shumë të hershme, ndërsa turneu i saj i parë jashtë..

botuar më 21-12-02 9.44.PD
Shtëpia “Petko Stajnov”,  në qytetin Kazanllëk

Petko Stajnov – një krijues i dhuruar me intuitë dhe largpamësi profesionale

Një nga kompozitorët më të shquar bullgarë, aktivist i palodhur shoqëror, drejtues i institucioneve muzikore dhe kulturore, Akad. Petko Stajnov mbetet në historinë tonë si kompozitor i veprave thellësisht bullgare në tingëllimin e tyre melodik dhe..

botuar më 21-12-01 10.20.PD

Delja dhe kënga e saj “Ti nuk je”

Delja Harallampieva është këngëtare pop, artiste, autore e disa prej këngëve në repertorin e saj. Njëra prej tyre – “Ti nuk je” tash disa muaj është në BG Top 20 – klasifikimin e Radios Kombëtare Bullgare për muzikën pop dhe rok. Muzikën Delja e..

botuar më 21-11-29 11.34.PD
Подкасти от БНР