Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Milen Mitev është drejtori i ri i Radios Kombëtare Bullgare

| rinovuar më 21-10-27 12.58.MD
Drejtori i ri i BNR-së Milen Mitev
Foto: Ani Petrova

Milen Mitev u zgjodh në krye të Radios Kombëtare Bullgare /BNR/ nga Këshilli për Mediat Elektronike me 4 vota.

Milen Mitev, i cili drejtonte përkohësisht BNR-në pas dorëheqjes së Andon Balltakovit, u zgjodh në konkurrencë me Mitko Dimitrov dhe Ivo Todorov. Anëtarët e Këshillit për Mediat Elektronike që votuan “pro” sqaruan se janë përballur me dilemën nëse të preferojnë Mitev apo Todorov. Ata e justifikuan zgjedhjen e tyre me konceptin e thelluar të Mitevit, si dhe me përgatitjen e tij administrative dhe juridike.

“Në konceptin e zotit Mitev, qëllimet e vendosura dhe zgjidhjet e propozuara janë të realizueshme, reale dhe janë për ndryshimin e modelit të financimit të mediave publike”, komentoi kryetarja e Këshillit, Betina Zhoteva.

Në prezantimin e konceptit të tij, Milen Mitev përcaktoi si detyrë kryesore transferimin e përparësive dhe vlerave tradicionale të radios në botën digjitale.


Më shumë nga rubrika

Kirill Petkov

Negociata intensive gjatë fundjavës për një marrëveshje koalicioni

Pritet që këtë fundjavë të zhvillohen negociata intensive për hartimin e marrëveshjes së koalicionit mes partive që janë partnere potenciale në qeverinë e re – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, Partia Socialiste Bullgare /BSP/, “Ka një popull të tillë”..

botuar më 21-12-04 6.00.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të ketë reshje shiu në të gjithë vendin. Ato do të jenë më të konsiderueshme mbi Bullgarinë Juglindore. Por para mesditës reshjet do të ndalen. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga Juglindja. Temperaturat minimale do të lëvizin..

botuar më 21-12-03 6.05.MD
Mariana Vasileva

Një bullgare u bë Zëvendësministre e Sportit në Azerbajxhan

Mariana Vasileva është zëvendësministrja e re e Rinisë dhe Sportit në Azerbajxhan. Ajo u emërua në këtë post personalisht nga Presidenti Ilham Aliev. Bullgarja që prej vitesh jeton dhe punon në vend. Që nga viti 2009 ajo është kryetrajnere e..

botuar më 21-12-03 4.23.MD
Подкасти от БНР