Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti Radev u takua me një delegacion të bullgarëve nga Maqedonia e Veriut

Foto: president.bg

Presidenti Rumen Radev priti një delegacion të komunitetit bullgar në Maqedoninë e Veriut. Kreu i shtetit vuri në dukje se zgjedhja e parlamentit të ri dhe e qeverisë së rregullt në Bullgari nuk do të thotë zhbllokim të rrugës për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE.

Derisa çështja e të drejtave të bullgarëve në ish-republikën jugosllave nuk zgjidhet sipas standardeve evropiane, Shkupi nuk mund të fillojë negociatat, tha Radev.

Ne dëshirojmë fort të ardhmen evropiane për Maqedoninë e Veriut, por kjo nuk mund të jetë në kurriz të Bullgarisë dhe të bullgarëve në Maqedoninë e Veriut, theksoi delegacioni.

Bullgarët maqedonas vazhdojnë të insistojnë që ata të përfshihen në kushtetutën maqedonase, si etnitë e tjera në vend.

Më shumë nga rubrika

Kirill Petkov

Negociata intensive gjatë fundjavës për një marrëveshje koalicioni

Pritet që këtë fundjavë të zhvillohen negociata intensive për hartimin e marrëveshjes së koalicionit mes partive që janë partnere potenciale në qeverinë e re – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, Partia Socialiste Bullgare /BSP/, “Ka një popull të tillë”..

botuar më 21-12-04 6.00.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të ketë reshje shiu në të gjithë vendin. Ato do të jenë më të konsiderueshme mbi Bullgarinë Juglindore. Por para mesditës reshjet do të ndalen. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga Juglindja. Temperaturat minimale do të lëvizin..

botuar më 21-12-03 6.05.MD
Mariana Vasileva

Një bullgare u bë Zëvendësministre e Sportit në Azerbajxhan

Mariana Vasileva është zëvendësministrja e re e Rinisë dhe Sportit në Azerbajxhan. Ajo u emërua në këtë post personalisht nga Presidenti Ilham Aliev. Bullgarja që prej vitesh jeton dhe punon në vend. Që nga viti 2009 ajo është kryetrajnere e..

botuar më 21-12-03 4.23.MD
Подкасти от БНР