Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Agjencia e Barnave: Në Bullgari nuk përdoren vaksina me afat të skaduar

Foto: BGNES

Të gjitha vaksinat që jepen në Bullgari janë brenda afatit të ruajtjes së miratuar për produktin në fjalë. Ka vaksina të cilave u ka skaduar afati, por ato janë hequr dhe do të asgjësohen, tha në një konferencë Drejtori i Agjencisë Ekzekutive për Barnat Bogdan Kirillov. Ai kujtoi se në shtator, Agjencia Evropiane e Barnave rekomandoi zgjatjen e afatit të përdorimit të vaksinës Pfizer nga 6 në 9 muaj, e cila është e vlefshme për të gjitha grupet e prodhuara pas 1 qershorit. Kështu, për disa vaksina ka një ndryshim në informacionin mbi datën e skadencës të vendosur në paketim dhe miratimet aktuale. Deri në fund të javës, e njëjta gjë pritet të ndodhë edhe me vaksinën Moderna.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 9 dhjetorin

Ditën e enjte do të nisë me temperatura minimale nga minus 9 gradë në disa rajone të Bullgarisë Perëndimore deri në 4 gradë në bregun e Detit të Zi. Gjatë ditës do të jetë me diell. Vende-vende do të ketë mjegull në Ultësirën e Trakisë së Epërme..

botuar më 21-12-08 7.05.MD

Masa më të rrepta mendohen në se do të zbulohet Omikron

Autoritetet në vendin tonë po shqyrtojnë masa më të rrepta anti-epidemike në Bullgari, nëse testi për Covid-19 rezulton pozitiv dhe dyshohet të jetë nga varianti Omikron. Këtë e tha Zëvendësministri në detyrë i Shëndetësisë Toma Tomov. Mostrat..

botuar më 21-12-08 5.02.MD
Asen Vasilev dhe Kirill Petkov

Në kabinetin e ri do të ketë dy zëvendëskryeministra më shumë

Secili prej partnerëve të koalicionit në qeverinë e re do të ketë një zëvendëskryeministër dhe dy nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Njëri “do të merret me qeverisje efektive”. Në një intervistë për Spiegel, bashkëkryetari i partisë “Po e vazhdojmë..

botuar më 21-12-08 4.42.MD
Подкасти от БНР