Programi i ditës

Dy ekspozita fotografike dhe një film për alpinistin e madh Bojan Petrov

Bojan Petrov
Foto: arkiv

Dy ekspozita fotografike do t’i paraprijnë premierës në Sofje të filmit “Unë jam këtu përsëri” për alpinistin e madh bullgar Bojan Petrov. Ekspozitat do të përfshijnë pamje të përzgjedhura filmike dhe fotografi nga arkivi personal i Bojan Petrov, raporton sajti Impresio.

Filmi “Unë jam këtu përsëri” ndjek përpjekjen e Bojan Petrov për t’u ngjitur në majën 8000 metra Shisha Pangma, e cila doli të ishte e fundit në karrierën e alpinistit. Pikërisht aty ai u zhduk dhe pavarësisht operacionit të madh të shpëtimit, nuk u gjet.

Premiera bullgare e filmit do të jetë më 29 nëntor në kuadër të veprimtarive “Kinomania” dhe “Ditët e sfidave”. Nga 3 dhjetori, filmi del në kinematë në të gjithë vendin.


Më shumë nga rubrika

Ivan Stançov

U nda nga jeta një diplomat i famshëm bullgar me shpirt fisnik

Në moshën 92 vjeçare në Britaninë e Madhe vdiq Ivan Stançov – një diplomat i shquar bullgar dhe ministër i punëve të jashtme i Bullgarisë (1994-1995).Sipas shembullit të gjyshit të tij, Dimitër Stançov, ambasador në Britaninë e Madhe (1908, 1922..

botuar më 21-11-25 11.08.PD

Ukrainasja Natalija Elis dhe parajsa e saj me kaktuse në fshatin bullgar Markovo

Bullgaria u bë një shtëpi të re për ukrainasen Natalija Elis para pesë vitesh. Nga qyteti bregdetar Odesa, në fshatin piktoresk Markovo, rajoni i qytetit Plovdiv (Bullgari Jugore), ajo mbërrin me bashkëshortin e saj, një qen, tri mace dhe 50 000..

botuar më 21-11-25 7.15.PD

Presidenti i ri i vjetër – Rumen Radev

Rumen Radev fitoi raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe do të mbetet në detyrë për akoma pesë vjet. Ai është Kreu i dytë i Shtetit, pas Georgi Përvanov (2002-2012), që fiton besimin e bullgarëve për të dytin mandat radhazi. “ Arsyeja..

botuar më 21-11-21 10.43.MD
Подкасти от БНР