Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Sofje u mbajt protesta “Asnjëra më shumë!”

Foto: BGNES

Qindra njerëz iu bashkuan protestës në qendër të Sofjes "Asnjëra më shumë!" me rastin e ditës së sotme ndërkombëtare kundër dhunës ndaj grave. Organizatorët e aktivitetit insistojnë për politika adekuate për parandalimin e dhunës me bazë gjinore dhe ndërtimin e qendrave të krizave për gratë në të gjithë vendin. "Ne duam t'u japim një sinjal të qartë institucioneve se është koha për të futur legjislacionin modern që do të garantojë mbrojtjen e nevojshme të të gjitha grupeve të rrezikuara, dhe veçanërisht grave," i thanë protestuesit reporteres Antonia Ilieva.

Një letër e hapur që bën thirrje për masa urgjente për të luftuar dhunën ndaj grave do t'i dërgohet Presidentit Rumen Radev dhe pushtetarëve të rinj të ardhshëm.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 janarin

E premtja para dite   temperaturat minimale do të jenë ndërmjet minus 5 dhe 0 gradë. Gjatë ditës vranësira do të jetë e ndryshueshme, pasdite dhe e konsiderueshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10 gradë, për Sofje deri në..

botuar më 22-01-27 8.25.MD

Shpëtimi i hebrenjve bullgarë nga kampet naziste është vepër e gjithë shoqërisë bullgare

"Duke shpëtuar rreth 50 000 hebrenj bullgarë, populli ynë po dëshmon se empatia, toleranca dhe respekti për njeriun janë veti të tij thellësisht të natyrshme". Me këto fjalë Kryetari i Kuvendit Popullor Nikolla Minçev kujtoi shpëtimin e hebrenjve..

botuar më 22-01-27 8.24.MD

Bullgaria dhe Italia diskutojnë bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev dhe Ambasadorja e Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë e Italisë, Shkëlqesia e saj Giuseppina Dzara, kanë diskutuar për mundësitë për zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe në fushën e mbrojtjes, njoftoi qendra për shtyp e..

botuar më 22-01-27 6.39.MD
Подкасти от БНР