Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

25 Nëntori - Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës

Foto: arkiv

Nga data 25 Nëntor, Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave, deri më 10 dhjetor, do të mbahet një fushatë kundër dhunës me bazë gjinore. Qëllimi është rritja e ndërgjegjësimit të shoqërisë për të arritur ndryshime dhe për të reduktuar rastet e dhunës në familje. Sinjalet e dhunës ndaj grave në Bullgari janë shtuar në kuadër të pandemisë Covid-19. Për këtë alarmon organizata joqeveritare “Zonta International” në Bullgari. Përfaqësuesja e organizatës Bistra Ilieva tha se çdo e treta grua në Bullgari është nënshtruar dhunës në familje dhe që nga fillimi i vitit 15 gra kanë vdekur si pasojë e dhunës në familje.


Më shumë nga rubrika

Çifti presidencial Rumen Radev dhe Ilijana Jotova morën detyrën për mandatin e dytë

Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova morën sot detyrën për mandatin e tyre të dytë, me një ceremoni zyrtare në sheshin para Katedrales Patriarkale “Shën Aleksandër Nevski”. Tradicionalisht, që nga viti 1997, kur..

botuar më 22-01-22 12.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën në zonat veriore dhe lindore me erë mesatare deri në të fortë veriperëndimore do të vazhdojë të pushtojë të ftohtin. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 8 deri në minus 3 gradë, në lugina deri në minus 12 gradë. Gjatë ditës..

botuar më 22-01-21 8.25.MD

Bullgaria ndryshon vlefshmërinë e certifikatës së gjelbër për vaksinim

Certifikata e gjelbër për kursin e kryer të vaksinimit do të jetë e vlefshme për 9 muaj. Vendimi do të hyjë në fuqi më 1 shkurt dhe do të skadojë pas dozës së fundit. Ndryshimi është për shkak të një vendimi të Komisionit Evropian më 21 dhjetor të..

rinovuar më 22-01-21 7.16.MD
Подкасти от БНР