Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po vazhdon kontrolli i nënshtetësisë së Kirill Petkovit

Kirill Petkov
Foto: BGNES

Prokuroria e specializuar zgjati afatin për kontrollin e shtetësisë së Kirill Petkovit deri në mes të dhjetorit, përpara se të vendosë nëse ish-ministri në detyrë dhe kryeministër i mundshëm i ardhshëm ka kryer ndonjë krim.

Hetimi filloi në fund të gushtit, pasi institucioni u njoftua me e-mail se ai ka shtetësi bullgare dhe kanadeze. Para Radios Kombëtare Bullgare, zëdhënësi i Prokurorisë Speciale Hristo Krëstev sqaroi se zgjatja e afatit është e nevojshme për të pritur dokumentet nga Komisioni kundër Korrupsionit, ku Kirill Petkov duhet të ketë dorëzuar deklaratën e papajtueshmërisë

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 5 korrikun 2022

Ditën e marte do të jetë me diell. Pas dite mbi Bullgarinë Perëndimore do të mbajë vranësira dhe në disa vende do të ketë reshje të shkurtra shiu. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 31 deri në 36 gradë, në Sofje - përafërsisht 31...

botuar më 22-07-04 8.25.MD

Presidenti Rumen Radev u takua me përfaqësues të Lockheed Martin

Në një takim në Sofje me përfaqësuesit e kompanisë amerikane Lockheed Martin, Presidenti Rumen Radev bëri thirrje për vendime që nuk do të lejojnë që Bullgarinë të humbasë aftësitë e saj mbrojtëse pas skadimit të resurseve të fluturimit të avionëve..

botuar më 22-07-04 6.56.MD

Bullgaria kërkoi që energjia bërthamore të njihet si e gjelbër

Bullgaria iu bashkua qëndrimit të 20 sindikatave nga Belgjika, Republika Çeke, Finlanda, Franca, Hungaria, Lituania, Rumania, Sllovakia, Sllovenia dhe Kroacia në mbështetje të energjisë bërthamore, njoftoi Ministria e Energjetikës...

botuar më 22-07-04 6.36.MD