Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 30 nëntorin

Moti do të vazhdojë të jetë i ftohtë, në zonat e larta do të bjerë borë

Foto: Bozhidar Çollakov

Gjatë natës së 29 duke u gdhirë 30 nëntor me kalimin e një tjetër fronti atmosferik të ftohtë nga perëndimi në lindje do të ketë reshje shiu. Në pjesën e përparme veriore të malit Stara Pllanina, zonat e larta perëndimore dhe në rajonin Ludogorie reshjet e shiut do të kthehen në borë. Nga mëngjesi do të formohet mbulesë bore në zonat malore. Aty reshjet e borës do të jenë intensive në mëngjes, sidomos në bjeshkët qendrore dhe lindore të malit Stara Pllanina. Era në mbarë vendin do të jetë e orientuar nga veriperëndimi, më së voni në mëngjes në rajonet ekstreme juglindore, e me të do të depërtojë ajër i ftohtë.

Ditën e marte në Bullgarinë Perëndimore do të ndalojnë reshjet para mesditës dhe gjatë ditës vranësitë do të çahen dhe zvogëlohen, në shumë zona - deri në mot kryesisht me diell. Në Bullgarinë Lindore pasdite reshjet do të dobësohen dhe do të ndalojnë, më së voni në mbrëmje në rajonet verilindore. Do të vazhdojë të fryjë erë mesatare veriperëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 3 deri në 8 gradë, në bregdetin e Detit të Zi deri në 10-11.


Më shumë nga rubrika

Çifti presidencial Rumen Radev dhe Ilijana Jotova morën detyrën për mandatin e dytë

Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova morën sot detyrën për mandatin e tyre të dytë, me një ceremoni zyrtare në sheshin para Katedrales Patriarkale “Shën Aleksandër Nevski”. Tradicionalisht, që nga viti 1997, kur..

botuar më 22-01-22 12.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën në zonat veriore dhe lindore me erë mesatare deri në të fortë veriperëndimore do të vazhdojë të pushtojë të ftohtin. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 8 deri në minus 3 gradë, në lugina deri në minus 12 gradë. Gjatë ditës..

botuar më 22-01-21 8.25.MD

Bullgaria ndryshon vlefshmërinë e certifikatës së gjelbër për vaksinim

Certifikata e gjelbër për kursin e kryer të vaksinimit do të jetë e vlefshme për 9 muaj. Vendimi do të hyjë në fuqi më 1 shkurt dhe do të skadojë pas dozës së fundit. Ndryshimi është për shkak të një vendimi të Komisionit Evropian më 21 dhjetor të..

rinovuar më 22-01-21 7.16.MD
Подкасти от БНР