Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev shpalli fillimin e “Krishtlindjeve Bullgare” në përkrahje të fëmijëve të sëmurë

Foto: BGNES

Në prani të mjekëve, prindërve dhe fëmijëve Presidenti Rumen Radev shpalli fillimin e nismës së XIX bamirëse “Krishtlindjet Bullgare”, e cila mbahet nën patronazhin e presidentit. “Për vite të tëra, “Krishtlindjet Bullgare” kontribuojnë në vendosjen e traditave të dhurimit dhe janë dëshmi se ne mund të jetojmë në një shoqëri humane”, tha ai në repartin e fëmijëve të Klinikës së Oftalmologjisë në Spitalin Aleksandrovska.

Edicioni i sivjetshëm do të mbahet nën moton “Jepini shpresë një fëmije në nevojë” - në mbështetje të pacientëve të vegjël që kanë nevojë për kujdes urgjent dhe trajtim intensiv, si dhe për blerjen e aparaturave mjekësore në klinikat dhe repartet e fëmijëve. Vitin e kaluar nisma “Krishtlindjet bullgare” mblodhi 1.85 milionë leva, të cilat ndihmuan 500 fëmijë dhe 27 spitale në të gjithë vendin.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Hetojnë murgj në Aton për predikime kundër vaksinave Prokuroria në Selanik heton murgj në Malin e Shenjtë për shkak të agjitimit kundër vaksinimit kundër Covid-19, transmetoi korrespondentja e BNR-së në Greqi Katja Peeva. Ata predikuan,..

botuar më 22-01-21 5.16.MD
Festivali i byrekut në fshatin Banica

Byreku bullgar u njoh si një delikatesë botërore

Byreku (bullgarisht banica) është një pjatë tradicionale bullgare e bërë nga kore fine të lyera me vaj ose me gjalpë dhe mbi sipër me një përzierje vezësh, kosi dhe djathi të bardhë . Më pas koret rrotullohen. Mund të përgatitet me mbushje të..

botuar më 22-01-21 11.43.PD

21 janari – Dita e Maternitetit në Bullgari

Në vitin 2021 në Bullgari lindën 58 393 foshnja. Prej tyre 29 921 janë djem dhe 28 472 janë vajza. Shumica e foshnjave lindën në Sofje (13 168), më pak në Vidin të Bullgarisë Veriperëndimore (525). Këto të dhëna publikon Instituti Kombëtar i..

botuar më 22-01-21 7.00.PD
Подкасти от БНР