Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Aksidenti me autobusin maqedonas nuk ka ndodhur me shpejtësi të madhe

Violeta Komitova
Foto: BGNES

Pjesa e Autostradës “Struma”, në të cilën së fundmi mbetën të vdekur 45 persona në një aksident me një autobus maqedonas, nuk ka Aktin 16 (dokument që vërteton nëse ndërtimi është në përputhje me rregulloret), pasi nuk janë përfunduar procedurat e shpronësimit. Këtë e njoftoi në një konferencë për shtyp Ministrja е Zhvilimit Regjional Violeta Komitova. Raporti i përgatitur për gjendjen e pjesës rrugore Dragiçevo - Dollna Dikanja vërteton se ajo nuk është autostradë, por një rrugë shpejtësie. Ende nuk ka shpjegime se çfarë e ka provokuar zjarrin në autobus i cili ishte shkaku kryesor i viktimave, tha Ministrja, duke shtuar se aksidenti nuk ka ndodhur me shpejtësi të madhe.

Ministria e Zhvillimit Regjional propozon uljen e shpejtësisë së qarkullimit në këtë pjesë të Autostradës “Struma” nga 120 në 90 km në orë.


Më shumë nga rubrika

Kryeministri e përshëndeti fjalimin e Rumen Radevit në Kuvendin Popullor

“Mafia nuk duhet të ketë kontroll mbi shtetin, inovacionet duhet të jenë në fokus, ne duhet të kemi një pozitë udhëheqëse në arenën ndërkombëtare, duhet të jemi një partner i parashikueshëm - të gjithë duhet të biem dakord për gjërat që tha presidenti.”..

botuar më 22-01-19 12.25.MD
Rumen Radev dhe Ilijana Jotova

Rumen Radev dhe Ilijana Jotova u betuan në Kuvendin Popullor për mandatin e dytë si President dhe Nënpresident

Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova u betuan në Kuvendin Popullor se gjatë mandatit të dytë do t’i përmbahen Kushtetutës dhe ligjeve të vendit dhe në të gjitha veprimet e tyre do të udhëhiqen nga interesat e popullit. “..

botuar më 22-01-19 11.11.PD

10 herë më shumë teste pozitive për Covid në shkollat

Në muajin e fundit, numri i testeve pozitive për koronavirus në shkollat është i rritur gati dhjetëfish, tha Ministri i Arsimit Nikollaj Denkov për Nova TV. Aktualisht, 3.6 për qind e mësuesve janë në karantinë, ndërsa përqindja e nxënësve është 2.6...

botuar më 22-01-19 10.38.PD
Подкасти от БНР