Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov i bëri një dhuratë një shkolle të mesme në qytetin e tij të lindjes

Grigor Dimitrov
Foto: arkiv

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov i bëri një dhuratë shkollës së mesme për mësimin e gjuhëve të huaja “Prof. Dr. Asen Zllatarov” në qytetin e tij të lindjes Haskovo. Tenisti që jeton në Monako ka dhënë 15 mijë euro, ka konfirmuar drejtori i gjimnazit Dejan Janev. Nëna e Grigor Dimitrovit është mësuese e edukimit fizik në shkollë.

Kjo nuk është dhurata e parë e Dimitrovit. Në fillim të pandemisë së koronavirusit, tenisti dhuroi para për të blerë respiratorë për spitalin në qytetin e tij të lindjes.


Më shumë nga rubrika

Gospodin Dinev

Një bullgar 64-vjeçar u drejtua për majat e larta në Himalaje

Alpinisti bullgar Gospodin Dinev u nis për në Katmandu në një ekspeditë për të ngjitur 3 maja të larta mbi tetëmijë metra në Himalaje. Ai pret që ekspedita të përfundojë në maj. Dinev, i cili është 64 vjeç, do të përpiqet të ngjitet në majat..

botuar më 23-03-15 12.15.MD
Adrian Andreev

Tenisti bullgar Adrian Andreev u kualifikua në raundin e 16-të në Hungari

Tenisti bullgar Adrian Andreev u kualifikua në raundin e 16-të të turneut të tenisit në fusha balte, në sallë në Sekeshfehervar të Hungarisë. Tenisti 21 vjeçar bullgar mundi austrianin Geralld Mellcer me 6:7 (4), 6:3, 7:6 (2) në një ndeshje tre..

botuar më 23-03-14 4.27.MD

Një stafetë për Lojërat Olimpike të ardhshme në Paris u mbajt në Sofje

Sofja, si një nga kryeqytetet evropiane të sportit, iu bashkua nismës së Ambasadës Franceze dhe Institutit Francez të Kulturës për një stafetë ndërkombëtare me rastin e 500 ditëve deri në fillimin e Lojërave Olimpike në Paris në 2024. 400 nxënës..

botuar më 23-03-14 10.51.PD