Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Peshku i kripur do të ketë festën e tij… në Sozopoll

Foto: BNR

Festa e peshkut të kripur? Sigurisht që do t’ju tingëllojë pak çuditshëm, por sivjet do të zhvillohet edicioni i tij i parë. Fare natyrshëm vendi i tij është buzë detit. Nëse jeni kureshtarë ndaj sekreteve të jetës bregdetare pas fundit të stinës verore, duhet të vizitoni qytetin Sozopoll një ditë përpara festës së marinarëve dhe të peshkatarëve - Dita e Shën Kollit. Festa e peshkut të kripur ka dhe misionin e vet fisnik për përkrahjen e peshkatarëve nga qyteti dhe rajoni, prandaj peshku i kapur i freskët prej tyre do të jetë theksimi kryesor. Gara-konkurs për përgatitjen e tij më mjeshtërore në një version të kripur do të sjellë një dozë adrenalinë mes pjesëmarrësve dhe të ftuarve vendas.Festa e peshkut të kripur do të zhvillohet duke respektuar masat anti-epidemike për ngjarjet në të hapur, të cilat janë në fuqi në territorin e vendit.

Kryetari i jurisë që do të shpallë fituesin është studiuesi i Antarktidës, profesor Hristo Pimpirev, i cili është edhe bashkautor i një edicioni kulinar për kuzhinën e kontinentit të akullit

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Nataniela VasilevaMë shumë nga rubrika

Krasimir Martinov dhe Milen Mitev

Radio Bullgaria fitoi çmimin e madh për kontribut të rëndësishëm në zhvillimin e Radios Kombëtare Bullgare

Programi i përditshëm “ Bulgaria Sot ” të Radio Bullgarisë , i cili transmetohet në nëntë gjuhë, u dallua me çmimin e madh për kontribut të rëndësishëm në zhvillimin e Radios Kombëtare Bullgare. Çmimi vjetor “Sirak Skitnik” në emër të..

botuar më 22-01-25 9.59.MD

Një qendër terapeutike ofron ndihmë profesionale për të varurit nga droga

Illko Bojaxhiev dhe Zaprjan Momçillov e njohin varësinë por arrijnë të kalojnë përmes dyerve të saj të mbyllura. Sot ata qëndrojnë nga ana tjetër duke ndihmuar vëllezërit nga fati të zbulojnë çelësin drejtë lirisë së tyre. Tetëmbëdhjetë veta..

botuar më 22-01-24 10.53.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Hetojnë murgj në Aton për predikime kundër vaksinave Prokuroria në Selanik heton murgj në Malin e Shenjtë për shkak të agjitimit kundër vaksinimit kundër Covid-19, transmetoi korrespondentja e BNR-së në Greqi Katja Peeva. Ata predikuan,..

botuar më 22-01-21 5.16.MD
Подкасти от БНР