Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në spektaklin “Ave Maria - 2021”

“Përqafimi i Krishtlindjeve” nga Ljusi Djakovska dhe Filarmonia e qytetit Pleven

Foto: spiritofpleven.com

“Një program koncertror me mesazhe për guxim dhe urtësi në nisma, për hapat përpara çdo ditë, për përgjegjësinë ndaj vetvetes dhe ndaj mjedisit social, për kënaqësinë nga emocioni i bukur nga festat e Krishtlindjeve me familjen” . Kështu Ljusi Djakovska i prezantoi takimet e saj tradicionale me publikun në prag të festave të fundvitit. Dy prej tyre në qytetet Pleven dhe Sofje kaluan me shumë sukses. “Përqafimi i Krishtlindjeve” ka për t’u shfaqur në qytetin Varna.

Artistët prezantojnë muzikën e Krishtlindjeve që nga shekulli i 16-të deri në ditët e sotme nga kompozitorë nga Italia, Franca, Anglia, Amerika, Rusia dhe Bullgaria.

Temperamente, ekscentrike dhe emocionale, Ljusi Djakovska nuk mungon asnjëherë të falënderojë familjen e saj, e cila ka disa breza muzikantësh profesionistë. Një nderim për gjyshin e saj Ivan Vëlev, dirigjent, kompozitor dhe drejtor artistik për një kohë të gjatë të Ansamblit të Veriut, është finalja e programit të Krishtlindjeve - kënga "Shtëpia e Shenjtë" me muzikë nga Ljusi Djakovska dhe tekst nga Ivan Vëlev, në prezantimin e së cilës marrin pjesë edhe këngëtarë popullorë nga ansambli. Kënga tregon për ngrohtësinë e shtëpisë, për forcën e rrënjës, e cila i jep kuptim dhe besim çdo njeriu, edhe kur është larg vatrës atërore.

Redaktore:  Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

Për njeri tjetrin

Këngëtari i ri Atanas Kateliev së fundi prezantoi videon e këngës “Për njeri tjetrin”. Ajo është nga albumi i tij i parë që doli në tregun muzikor në vitin 2021. Atanas në fakt për nga arsimi është inxhinier - ai u diplomua për automatizim, dhe..

botuar më 22-05-18 12.45.MD

Maestro Najden Todorov: Njeriu kudo mund të krijojë çudira

Filarmonia e Sofjes do të mbajë një koncert në sallën e Vjenës Musikverein. Në programin e Orkestrës Simfonike Kombëtare nën drejtimin e dirigjentit Najden Todorov është suita groteske  “Xha Ganjo” nga klasiku bullgar  Veselin Stojanov dhe..

botuar më 22-05-17 9.24.PD

Basi i operës Sllavin Peev: Le të tingëllojnë më shumë dhe më shpesh veprat bullgare në salla

Tre muzikantë të shquar klasikë do të prezantojnë në Plovdiv një koncert të dhomës të titulluar "Rapsodia Bullgare" vetëm me vepra të kompozitorëve të njohur bullgarë . Koncerti është në sallën “Sëedinenie” /Bashkimi/ më 16 maj dhe është në..

botuar më 22-05-14 11.45.PD