Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Krishtlindjet” e B.T.R. – në interpretim të trios VIVA

Foto: arkiv

Një nga këngët e dashura bullgare kushtuar Krishtlindjeve, të cilën e lidhim me zërin emocional të këngëtarit Nakso nga B.T.R., tingëlloi në një variant të ri interpretuar nga trioja VIVA. Në këtë formacion janë këngëtaret Viktorija Çeshmexhieva, Joana Velikova dhe Viktorija Ehijanova, të cilat merren me muzikë që nga mosha më e re, por këndojnë së bashku nga viti 2012. Ato janë nxënëse të Qendrës së Arteve “Zornica”, kanë dhjetëra çmime nga konkurse kombëtare, u prezantuan në “Zërin e Bullgarisë,” ndërsa në vitin 2019 ishin finalistet më të reja në festivalin e këngës së re pop dhe rok “Sofja këndon”. Aktualisht të tre janë studente. Viktorija Çeshmexhieva dhe Joana Velikova mësojnë në Universitetin e Ekonomisë Kombëtare dhe Botërore, ndërsa Viktorija Ehijanova pasi u diplomua në Shkollën Kombëtare Muzikore “Ljubomir Pipkov” vazhdoi studimet në Akademinë Kombëtare Muzikore “Panço Vladigerov” në degën “Pop dhe Xhaz”.

Autor i muzikës dhe i tekstit të këngës “Krishtlindjet” është Sllavço Nikollov nga formacioni B.T.R. Ai bëri edhe aranzhimin e ri të këngës në bashkëpunim me Aleks Nushev.

Krishtlindjet erdhën tek ne...

Krishtlindjet me mirësinë e tyre...

Krishtlindjet janë tek ne tani,

Krishtlindjet që vijnë nga përjetësia...

Ne jemi më të lumtur, më të mirë tani,

Po bëhen realitet ëndrrat tona...”

Përpilues: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Basi i operës Sllavin Peev: Le të tingëllojnë më shumë dhe më shpesh veprat bullgare në salla

Një koncert i dhomës i titulluar "Rapsodia Bullgare" vetëm me vepra të kompozitorëve të njohur bullgarë do të prezantojë tre muzikantë të shquar klasikë në Plovdiv. Koncerti është në sallën “Sëedinenie” /Bashkimi/ më 16 maj dhe është në lidhje me..

botuar më 22-05-14 11.45.PD

“Ndihet forca” – videoja e re e Ljubo Kirovit

Më pak se një muaj më parë, Ljubo Kirov prezantoi albumin e tretë “Më puth”, i cili përfshin 11 këngë. Ndër to janë këngët “Më puth” , “Aty ku nuk ka kohë” (me Stenli dhe Hristo Mutafçiev), “Shokë përgjithmonë” (me Grafa dhe Orlin Pavlov),..

botuar më 22-05-13 1.15.MD

Do të ketë një ligj për më shumë muzikë bullgare në mediat shtetërore

Popullarizimi i muzikës bullgare në mediat publike u diskutua nga Komisioni Parlamentar për Kulturë dhe Media. Partia “Vëzrazhdane” propozon që Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) dhe Televiziioni Kombëtar Bullgar (BNT) të detyrohen me ligj që 50 për..

botuar më 22-05-13 10.27.PD