Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Muzika nga dy Amerikat” në Pallatin Kombëtar të Kulturës

Godina e NDK-së
Foto: Ani Petrova, BNR

Koncerti tradicional i Vitit të Ri do të mbahet sonte në sallën 1 të Pallatit Kombëtar të Kulturës (NDK) në kryeqytetin bullgar. Ai është me titull "Muzika nga dy Amerikat" dhe do të jetë me pjesëmarrjen e Orkestrës Simfonike të Festivalit të drejtuar nga maestro Emill Tabakov. Programi muzikor sonte “do të udhëtojë” nga Shtetet e Bashkuara, përmes Meksikës deri në Brazil dhe do të përfshijë pjesë klasike simfonike, arie operistike, xhaz, mjuzikëll të Broadway dhe tango argjentinase.

Koncerti ekziston që nga viti 1986, kur u themelua nga dirigjenti Emill Çakërov. Vetëm vitin e kaluar ai nuk u zhvillua për shkak të krizës Covid.

Më shumë nga rubrika

“Dhoma e Fshehtë” u tregon të rinjve për jetën gjatë dhe pas socializmit

Ekspozita “Dhoma e Fshehtë” mund të shihet në hapësirën e kryeqytetit “Termocentrali” deri më 25 maj. Projekti bashkon në një mënyrë bashkëkohore dokumente, video dhe arkiva të mbledhura në Projektin Ndërkombëtar “Çmimi i Lirisë dhe Demokracisë”...

botuar më 22-05-22 9.05.PD

Ekspozita kushtuar 140 vjetorit të lindjes së Vlladimir Dimitrov-Mjeshtrit

Ekspozita “Imazhi i Mjeshtrit” kushtuar 140-vjetorit të lindjes së klasikut të artit bullgar Vlladimir Dimitrov-Mjeshtri (1882-1960) do të hapet në orën 18.00 të 19 majit në Galerinë Kombëtare “Kuadrati 500”. Në ngjarje do të marrin pjesë..

botuar më 22-05-19 6.05.PD
Foto: Facebook/InstitutCulturelBulgare

Java e librit bullgar fillon në Paris

Instituti Kulturor Bullgar në kryeqytetin francez shënon Ditën e Arsimit dhe Kulturës Bullgare 24 maj me shtatë ditë kushtuar librit bullgar. Nga data 18 deri më 25 maj do të prezantohen mbi 100 tituj nga autorë bashkëkohorë bullgarë , botuar..

botuar më 22-05-17 4.42.MD