Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Serat me perime në Bullgari pushojnë së punuari masivisht

Foto: BGNES

70% e serave të perimeve në vendin tonë kanë ndërprerë punën, bëri të ditur BNT. "Arsyeja janë çmimet jashtëzakonisht të larta të gazit dhe energjisë elektrike. Industria është në kolaps," tha për BNR Plovdiv Teodora Krësteva, drejtore ekzekutive e Shoqatës Bullgare të Prodhuesve të Serave. Sipas saj, prodhimi i huaj po pushton supermarketet. Domatet dhe kastravecat importohen nga Greqia, Maqedonia e Veriut, Turqia.

"Pse fqinjët tanë arrijnë sukses dhe mbulojnë tregjet e huaja, e ne dështojmë? Sipas kolegëve, shteti në vendin tonë sillet si një njerkë ndaj prodhuesve", tha Krësteva. Shoqata jep shembullin e Greqisë, ku gjithashtu ka rritje të çmimit të gazit dhe energjisë elektrike, por industria vazhdon të punojë sepse merr ndihmë nga shteti. Në takimin e parë me ministrin e ri të bujqësisë, Ivan Ivanov, të hënën, prodhuesit do të kërkojnë kompensim prej 70% për karburantin e shpenzuar.

Më shumë nga rubrika

Në moshën 60-vjeçare, treni për fëmijë në Kërxhali mbetet një atraksion i preferuar në qytet

Një nga emblemat e qytetit të Kërxhalit – treni për fëmijë në Parkun Prostor, do të niset sërish në itinerarin e vet pas një pauze dyvjeçare për shkak të pandemisë. Kjo është hekurudha e parë për fëmijë në Bullgari, e ndërtuar më 5 shtator..

botuar më 22-05-22 10.15.PD
Hauptkanal, Papenburg

Një festë e sllavëve organizohet nga bashkatdhetarët tanë në Papenburg

Për herë të parë komuniteti bullgar në shtetin federal gjerman të Saksonisë së Poshtme do të festojë së bashku 24 majin - Ditën e Vëllezërve të Shenjtë Kiril dhe Metodi, alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe të letërsisë sllave...

botuar më 22-05-22 7.15.PD

Birrë me aromën e… malit Stranxha

A mundet që birra të ketë aromën e....malit dhe më saktë të malit Stranxha - një nga skajet më të bukura dhe të paprekura të natyrës bullgare? Përgjigjen e kësaj pyetjeje e jep Stamen Iliev, i cili i është përkushtuar ëndrrës së tij - të krijojë..

botuar më 22-05-21 11.45.PD