Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 12 janarin

Reshjet e borës ndalojnë, por i ftohti do të intensifikohet

Foto: Bozhidar Çollakov

Gjatë natës vranësirat do të jenë të konsiderueshme. Në zonat jugore dhe malore do të vijojë të bjerë borë. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 7 deri në minus 2 gradë, në Sofje deri në minus 7.

Të mërkurën do të ndalen reshjet. Vranësira në shumë vende do të çahet deri në diell. Mbi Rrafshinën e Danubit, në zonat e larta të Bullgarisë Perëndimore dhe në rajonet ekstreme juglindore do të mbeten vranësira të konsiderueshme. Aty vende-vende do të bjerë borë. Do të jetë ftohtë me temperatura maksimale ndërmjet minus 3 dhe 2  gradë, në Sofje - rreth minus 2.

Në male nga mesdita do të bjerë borë. Në kreshtat do të fryjë erë e fortë verilindore. Do të formohen grumbuj dëbore në qafët e malit Stara Pllanina. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë minus 4 gradë, në 2000 m deri në minus 7.

Të enjten reshjet do të pushojnë, por i ftohti do të vazhdojë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën para mesditës në Bullgarinë Perëndimore, ndërsa pasdite në pjesën qendrore të vendit, do të mbajë mot me vranësira dhe reshje shiu dhe bubullima. Do të ketë edhe breshër. Do të vazhdojë të jetë e ngrohtë me temperatura maksimale..

botuar më 22-05-27 8.35.MD

Tashmë tre ditë zjarrfikësit janë duke shuar zjarre në pjesët e larta të Parkut Natyror të Rillës

Pajisjet janë duke depërtuar nëpër borë pranë shtëpisë malore "Maqedonia" për t'i arritur zjarret në pjesët e larta në malin Rilla. Zjarri përfshiu 37 hektarë në një lartësi prej 1800 metrash mbi nivelin e detit. 80 zjarrfikës dhe punonjës..

rinovuar më 22-05-27 7.04.MD

Respektimi i të drejtave të bullgarëve maqedonas është një parakusht kyç për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria pret që bullgarët në Maqedoninë e Veriut të regjistrohen në kushte të barabarta me kombësitë e tjera në Kushtetutën e vendit. Këtë e tha kreu i shtetit Rumen Radev në një bisedë telefonike me të dërguarin special të Mbretërisë së Bashkuar..

botuar më 22-05-27 6.27.MD