Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas Ministres së Shëndetësisë Prof. Serbezova certifikata e gjelbër nuk është diskriminim

Ministrja Serbezova
Foto: BGNES

Kërkesa për certifikatë të gjelbër nuk është diskriminim, ka shkruar në Facebook Ministrja e Shëndetësisë Prof. Asena Serbezova.

Diskriminimi është trajtimi pa bazë objektive i një grupi ose një individi sipas përkatësisë ndaj një bashkësie sociale, kategorie, race, etnie, feje, sipas orientimit seksual etj. Ndarja e njerëzve në baza racionale nuk është diskriminim.

Duhanpirësit nuk janë të diskriminuar, ndonëse pirja e duhanit është e ndaluar në restorante, përveç në ambientet e hapura, sepse mbrojtja e shëndetit të joduhanpirësve ka vlerë më të lartë, tha Ministrja. Prof. Serbezova kujton gjithashtu se vaksina në Bullgari nuk është e detyrueshme për të marrë një certifikatë të gjelbër.

Më shumë nga rubrika

Presidenti ia dorëzoi mandatin për formimin e qeverisë bashkëkryetarit të “Po e vazhdojmë ndryshimin” Asen Vasilev

Asen Vasilev, kandidati për kryeministër nga grupi parlamentar i "Po e vazhdojmë ndryshimin", mori nga Presidenti Rumen Radev mandatin për formimin e qeverisë së re. Gjatë dorëzimit të mandatit, Kreu i Shtetit vuri në dukje se Bullgaria është në..

botuar më 22-07-01 7.04.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të jetë me diell. Pas mesditës dhe në mbrëmje në pjesën perëndimore të vendit do të ketë vranësira, vende-vende me reshje të shkurtra shiu. Temperaturat maksimale do të jenë nga 30 deri në 35°, në Sofje rreth 29°. Mbi..

botuar më 22-07-01 6.25.MD
Kirill Petkov

Kryeministri hodhi poshtë ultimatumin rus për ndërprerjen e marrëdhënieve

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Financave i dorëhequr Asen Vasilev do të jetë kandidat për kryeministër të “Po e vazhdojmë ndryshimin”. “Nuk do të lejojmë që Bullgaria të shkojë në drejtimin e gabuar dhe diplomatët e huaj të japin drejtimin”,..

rinovuar më 22-07-01 4.10.MD