Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbushen 30 vjet nga vdekja e piktorit Dimitër Kazakov – Neron

Foto: galleryloran.com

Piktorët janë një racë e veçantë e qenieve njerëzore. Shumë prej tyre jetojnë sipas rregullave të veta, sepse dashuria për lirinë nuk i lejon të bien në kallëp dhe të bëjnë të njëjtën gjë, në të njëjtën mënyrë gjithë jetën. Para 30 vitesh, në 1992, arti figurativ bullgar humbi një nga talentet e tij të jashtëzakonshme – piktori Dimitër Kazakov – Neron (1933-1992). Për të siguruar të ardhura të qëndrueshme, Kazakov punonte ndër vite si artist posteri, piktor në një fabrikë ushtarake e gjetkë, derisa zgjodhi fatin e një artisti të pavarur në kryeqytet. Shumë prej veprave të krijuar prej tij nuk lejohej të ekspozoheshin në Bullgarinë socialiste, por ato që ai arriti të prezantojë jashtë shtetit, u vlerësuan shumë lartë nga admiruesit. Ekspozita të suksesshme me vete piktori arriti të prezantojë në Greqi, Zvicër, Austri, ShBA, Francë, Spanjë, Japoni, Kuvajt.

Në vitin 1981, Dimitër Kazakov braktisi pikturën për shkak të alergjisë së tij të rëndë ndaj bojërave të vajit. Megjithatë, ai nuk mendoi për asnjë moment të hiqte dorë nga piktura. Pothuajse menjëherë i zëvendësoi ato me bojëra akrilike dhe me bojëra uji. Ai gjithashtu zotëroi hollësitë e skulpturës dhe gdhendjes në dru. Gjatë jetës së tij 59 vjeçare, Dimitër Kazakov i la trashëgimi artit bullgar mbi 15 000 piktura, akuarele, grafika, vizatime, plastikë dhe qeramika të pikturuara dhe pikturat e tij janë ndër më të vlerësuarat.

Përpilues: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Svetllana DimitrovaMë shumë nga rubrika

Ekspozita kushtuar 140 vjetorit të lindjes së Vlladimir Dimitrov-Mjeshtrit

Ekspozita “Imazhi i Mjeshtrit” kushtuar 140-vjetorit të lindjes së klasikut të artit bullgar Vlladimir Dimitrov-Mjeshtri (1882-1960) do të hapet në orën 18.00 të 19 majit në Galerinë Kombëtare “Kuadrati 500”. Në ngjarje do të marrin pjesë..

botuar më 22-05-19 6.05.PD
Foto: Facebook/InstitutCulturelBulgare

Java e librit bullgar fillon në Paris

Instituti Kulturor Bullgar në kryeqytetin francez shënon Ditën e Arsimit dhe Kulturës Bullgare 24 maj me shtatë ditë kushtuar librit bullgar. Nga data 18 deri më 25 maj do të prezantohen mbi 100 tituj nga autorë bashkëkohorë bullgarë , botuar..

botuar më 22-05-17 4.42.MD

Bullgaria është sërish pjesë e Natës Evropiane të Muzeve

Për vit të 18 të radhës institucionet kulturore bullgare aderohen ndaj iniciativës evropiane “Nata e Muzeve” më 14 maj. Ideja për këtë ngjarje lindi gjatë vitit 2005 në Francë, nën patronazhin  e Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Evropës..

botuar më 22-05-14 8.15.PD