Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Reforma e planifikuar në strukturat e policisë është një çështje shqetësuese për forcat e rendit

Foto: BGNES

Sindikata më e madhe e policisë, Sindikata Federale e Nëpunësve të Ministrisë së Punëve të Brendshme (SFSMVR), shprehu shqetësim për reformën e planifikuar në strukturën e Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB). Kjo duket qartë nga qëndrimi i federatës, dërguar mediave, me rastin e idesë së diskutuar që shërbimi zjarrfikës dhe numri i urgjencës 112 të funksionojnë në një strukturë të veçantë. Në deklaratë thuhet se këto synime për ndryshime në MPB krijojnë pasiguri, tension dhe demotivim te punonjësit në disa drejtori policie. Në të njëjtën kohë, ka dyshime për zbatueshmërinë e marrëveshjes së koalicionit.

Për këtë shkak sindikata e policisë insiston për në një takim urgjent me kryeministrin për të diskutuar situatën në MPB.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të jetë me diell. Pasdite kryesisht mbi Bullgarinë Perëndimore do të ketë re të dendura. Temperaturat maksimale do të jenë prej 29 deri 34 gradë, në Sofje rreth 29. Gjatë natës së të shtunës duke u gdhirë e diela në shumë vende..

botuar më 22-06-24 5.10.MD

BSP nuk e mbështet heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut, Sllavi Trifonov i zemëruar me vendimin e Kuvendit

“BSP nuk e përkrahu heqjen e vetos për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe të gjitha pohimet se kemi tradhtuar interesin kombëtar janë gënjeshtra”, deklaroi Byroja Ekzekutive e partisë së socialistëve dhe grupi i saj parlamentar. Dokumenti..

botuar më 22-06-24 4.59.MD
Ministri maqedonas Bujar Osmani

Bujar Osmani: Dokumenti i Kuvendit të Bullgarisë do ta bllokojë procesin evropian për një kohë të gjatë

Ministri i Jashtëm i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, tha se votimi i sotëm në Kuvendin Popullor të Bullgarisë për heqjen e vetos ndaj vendit të tij do të paralizonte Marrëveshjen e Fqinjësisë me Bullgarinë. “Ka dy fjalë mes..

botuar më 22-06-24 3.26.MD