Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria nuk e vë në dyshim identitetin dhe gjuhën e Maqedonisë së Veriut

Foto: BGNES

Filloi vizita zyrtare e delegacionit bullgar të kryesuar nga Kryeministri Kirill Petkov në Shkup.

I pyetur nga TV “Sitel” për qëndrimin e tij për gjuhën dhe popullin maqedonas, ai theksoi se Bullgaria është vendi i parë që e njohu Maqedoninë e Veriut si shtet të pavarur dhe është krenare për këtë. Kur je shtet i pavarur, ne nuk e vëmë në dyshim identitetin dhe gjuhën e Maqedonisë Veriore. Kjo është e drejta juaj për identitet dhe askush nuk e konteston, tha Petkov, cituar nga BTA.

Ne duhet të ndërtojmë lidhje që nuk do të varen nga kush është në pushtet në Shkup dhe Sofje. Të krijojmë rregulla të qarta se gjuha e urrejtjes nuk lejohet për një fqinj me të cilin duam të kemi marrëdhënie të mira fqinjësore, shtoi Petkov.


Më shumë nga rubrika

Kiril Petkov: Dialogu konstruktiv është i rëndësishëm për Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut

Kryeministri bullgar Kirill Petkov nuk u angazhua me afatet për heqjen e vetos bullgare për fillimin e bisedimeve të Republikës së Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE. Ai e tha këtë pas takimit të mbrëmshëm në Romë me Kryeministrin e fqinjit..

botuar më 22-05-24 11.37.PD

293 raste të reja me Covid-19, një e treta e tyre - në Sofje

Në 24 orët e fundit u zbuluan 293 raste të reja me koronavirus në Bullgari. 4.46 për qind e 6573 testeve të kryera janë pozitive, sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. 62.46 për qind e rasteve të reja janë te..

botuar më 22-05-24 11.11.PD
Rumen Radev

Rumen Radev: Gjuha bullgare është një atdhe i padukshëm që lidh bullgarët në mbarë botën

“Më 24 maj të gjithë jemi vetëm bullgarë”, tha presidenti Rumen Radev në përshëndetjen me rastin e Ditës së Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe letërsisë sllave. "Sot ka shtatë milionë bullgarë në..

botuar më 22-05-24 10.48.PD