Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për herë të dytë që nga fillimi i pandemisë, më shumë se 11 000 njerëz janë infektuar me Covid-19

Foto: Pixabay

11 049 janë rastet e reja me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. 78%, ose 8639 prej tyre nuk janë vaksinuar. Të sapo infektuarit janë 8202 më shumë se një ditë më parë. Më shumë se 24% e 45 885 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg.

Numri i pacientëve aktivë u rrit me 5070 deri në 207 491. 949 janë pacientët e sapopranuar në spital, 85 për qind e të cilëve nuk janë të imunizuar. Gjithsej në spital janë shtruar 5327 pacientë. 517 janë në terapi intensive.

132 persona me Covid të konfirmuar vdiqën në harkun e shënuar kohor. 120 prej tyre nuk janë vaksinuar. 5847 janë shëruar.

Numri i vaksinave të dhëna të hënën është 6890. Janë më pak se 2 milionë njerëz me një cikël të përfunduar imunizimi. 573 669 personave u është dhënë doza e tretë.

Më shumë nga rubrika

Tri demonstrata bllokojnë kryeqytetin

Në orën 08:00, punonjësit e transportit publik filluan të bllokojnë lokacionet kryesore në kryeqytet. Ata këmbëngulin për një përditësim urgjent të buxhetit të shtetit për të kapërcyer pasojat e pandemisë dhe çmimet e larta të energjisë, si dhe për..

botuar më 22-05-18 10.02.PD

457 janë të sapo infektuar me koronavirus

Në 24 orët e fundit u zbuluan 457 raste të reja të koronavirusit nga 8130 testet e kryera, sipas të dhënave nga Portali i Unifikuar Informativ. 5.6 për qind e mostrave janë pozitive. 61 për qind e të infektuarve rishtazi nuk kanë vaksina. Shumica e..

botuar më 22-05-18 9.48.PD

Ukraina shpreson se luftëtarët e nxjerrë nga “Azovstall” të shkëmbehen me robër rusë lufte

Zëvendës Ministrja ukrainase e Mbrojtjes Hanna Maljar shprehu shpresë, se 264 luftëtarët e nxjerrë nga Uzina e Çelikut “Azovstall” në Mariupoll do të shkëmbehen për robër rusë lufte, njoftoi Associated Press. Ajo e bëri këtë supozim në dritën e..

botuar më 22-05-18 9.11.PD