Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protesta para mbledhjes së qeverisë bullgare dhe maqedonase

Foto: BGNES

Komiteti rinor i partisë VMRO organizoi një protestë pranë rezidencës “Bojana” përpara takimit të përbashkët të qeverive të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Në një letër ata kërkojnë takim me kryeministrat Kirill Petkov dhe Dimitër Kovaçevski. "Po flasim për linjat ajrore dhe jo për problemet reale - të drejtat e bullgarëve në Maqedoni, problemet me gjuhën, historinë dhe kulturën tonë," tha Aleksander Sidi për televizionin bTV.

“Dëshirojmë të deklarojmë qëndrimin e VMRO-së dhe të mbi 70% të qytetarëve bullgarë se në Republikën e Maqedonisë së Veriut jetojnë bullgarë, të drejtat e të cilëve po shkelen çdo ditë”, tha Sidi. Ai shtoi se gjuha dhe historia bullgare nuk mund të vidhen dhe se “serbomanët” nuk kanë vend në BE, raportoi BGNES.

Më shumë nga rubrika

Mbi 82 000 persona të infektuar, vaksinimi kundër Covid është ngecur

100 janë rastet e reja me Covid-19 në vend në 24 orët e fundit, ose 193 më pak se një ditë më parë. 71% e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 4% e 2501 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Numri i rasteve aktive..

botuar më 22-05-25 10.04.PD
Asen Vasilev

Bullgaria kërkon sqarime nga Komisioni Evropian për importet e gazit rus në BE

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Financave Asen Vasilev i bëri thirrje Komisionit Evropian që të sqarojë nëse vende të ndryshme të BE-së trajtohen ndryshe nga Gazprom dhe nëse ka shkelje të sanksioneve nga kompanitë në disa vende anëtare. Kjo..

botuar më 22-05-25 9.24.PD

Parashikimi i motit për 25 majin

Gjatë natës së 24 duke u gdhirë 25 maj mbi Bullgarinë Perëndimore shiu do të pushojë dhe retë do të çahen e do të pakësohen. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave dhe në disa vende reshje të dobëta..

botuar më 22-05-24 7.20.MD