Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kushtet e certifikatave jeshile në Bullgari nuk ndryshojnë

Angell Kunçev
Foto: mh.government.bg

Nuk ka plane për ndryshim të afateve të vlefshmërisë së certifikatave të Covid brenda vendit, tha kryeinspektori shtetëror shëndetësor, Doc. Angell Kunçev. Kushtet e certifikatës së gjelbër digjitale nuk vlejnë për Bullgarinë, theksoi Kunçev pasi Komisioni Evropian prezantoi rregulla të reja. Sipas tyre, nga 1 shkurti, të gjitha certifikatat e lëshuara digjitale të BE-së për Covid që vërtetojnë një kurs të përfunduar vaksinimi do të jenë të vlefshme për 270 ditë nga data e dozës së fundit. Certifikatat e dozës përforcuese janë pa afat.

Doc. Kunçev i cilësoi si çmenduri reportazhet e paraqitura në televizion për njerëzit që pinë preparate për dezinfektim sanitar, si ilaç kundër koronavirusit.

Më shumë nga rubrika

Tri demonstrata bllokojnë kryeqytetin

Në orën 08:00, punonjësit e transportit publik filluan të bllokojnë lokacionet kryesore në kryeqytet. Ata këmbëngulin për një përditësim urgjent të buxhetit të shtetit për të kapërcyer pasojat e pandemisë dhe çmimet e larta të energjisë, si dhe për..

botuar më 22-05-18 10.02.PD

457 janë të sapo infektuar me koronavirus

Në 24 orët e fundit u zbuluan 457 raste të reja të koronavirusit nga 8130 testet e kryera, sipas të dhënave nga Portali i Unifikuar Informativ. 5.6 për qind e mostrave janë pozitive. 61 për qind e të infektuarve rishtazi nuk kanë vaksina. Shumica e..

botuar më 22-05-18 9.48.PD

Ukraina shpreson se luftëtarët e nxjerrë nga “Azovstall” të shkëmbehen me robër rusë lufte

Zëvendës Ministrja ukrainase e Mbrojtjes Hanna Maljar shprehu shpresë, se 264 luftëtarët e nxjerrë nga Uzina e Çelikut “Azovstall” në Mariupoll do të shkëmbehen për robër rusë lufte, njoftoi Associated Press. Ajo e bëri këtë supozim në dritën e..

botuar më 22-05-18 9.11.PD