Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarët jashtë nuk duan të kthehen në shtëpi

Foto: tuk-tam.bg

Bashkatdhetarët tanë jashtë shtetit nuk kanë ndërmend të kthehen përgjithmonë në vendin tonë, tregojnë rezultatet e një anketimi të komunitetit global të bullgarëve në mbarë botën “Tuk-Tam” (Aty-Këtu). Ata prej tyre që ende e lejojnë një mundësi të tillë, e përkufizojnë atë si një synim të mundshëm afatgjatë në të ardhmen. Bullgarët jashtë vendit këmbëngulin për ndryshime zgjedhore që do t’u japin më shumë mundësi për të marrë pjesë në zgjedhjet në vendin tonë. Aktualisht, arrihet 25 për qind e pjesëmarrjes zgjedhore jashtë vendit, tha Dimitër Ivanov nga Rrjeti i Vullnetarëve Zgjedhorë Bullgarë jashtë shtetit. Sondazhi u krye midis rreth 2500 bullgarëve në 80 vende.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 24 majin

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 14 gradë, në kryeqytet 12 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi në lindje do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave me reshje lokale të shkurtra. Temperaturat..

botuar më 22-05-23 8.25.MD

Kryeministri u përkul para varrit të Shën Kirill në Romë

Kryeministri Kirill Petkov u përkul para varrit të Shën Kirilit në Bazilikën Romake “Shën Klemente”. “Neve na takon të vazhdojmë traditën e Kirilit dhe Metodijt dhe të ruajmë shkrimin bullgar”, tha Petkov. “Të mbani fort anijen e shtetit..

rinovuar më 22-05-23 7.56.MD

Numri i refugjatëve ukrainas në Bullgari është në rënie

Në dy javët e fundit në vendin tonë ka 99 mijë refugjatë ukrainas ose 6 mijë më pak. Sipas statistikave të portalit “Bullgaria për Ukrainën”, që nga fillimi i luftës në Ukrainë, në Bullgari kanë hyrë 280 mijë ukrainas, nga të cilët 107 400 u është..

botuar më 22-05-23 7.49.MD