Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tani për tani nuk do të evakuojmë diplomatët bullgarë nga Ukraina

Foto: BGNES

Qeveria ka një plan për të tërhequr diplomatët tanë nga Ukraina nëse rreziku i konfliktit ushtarak në rajon rritet. Në një konferencë në parlament, Kryeministri Kirill Petkov tha se nëse është e nevojshme do të dërgohen avionë evakuimi. Petkov mori pjesë në një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit Popullor të thirrur në lidhje me konfliktin Ukrainë-Rusi dhe tensionet mes NATO-s dhe Federatës Ruse.

Sipas fjalëve të Kryeministrit, situata po monitorohet vazhdimisht dhe tani për tani nuk ka shkak për shqetësim. Prandaj për momentin diplomatët nuk do të tërhiqen. Seanca e sotme e jashtëzakonshme në Kuvendin Popullor u mbajt me insistimin e deputetëve të GERB-SDS, të cilët kërkuan nga qeveria dhe krerët e shërbimeve speciale të komentojnë rolin e Bullgarisë në ngjarje.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën para mesditës në Bullgarinë Perëndimore, ndërsa pasdite në pjesën qendrore të vendit, do të mbajë mot me vranësira dhe reshje shiu dhe bubullima. Do të ketë edhe breshër. Do të vazhdojë të jetë e ngrohtë me temperatura maksimale..

botuar më 22-05-27 8.35.MD

Tashmë tre ditë zjarrfikësit janë duke shuar zjarre në pjesët e larta të Parkut Natyror të Rillës

Pajisjet janë duke depërtuar nëpër borë pranë shtëpisë malore "Maqedonia" për t'i arritur zjarret në pjesët e larta në malin Rilla. Zjarri përfshiu 37 hektarë në një lartësi prej 1800 metrash mbi nivelin e detit. 80 zjarrfikës dhe punonjës..

rinovuar më 22-05-27 7.04.MD

Respektimi i të drejtave të bullgarëve maqedonas është një parakusht kyç për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria pret që bullgarët në Maqedoninë e Veriut të regjistrohen në kushte të barabarta me kombësitë e tjera në Kushtetutën e vendit. Këtë e tha kreu i shtetit Rumen Radev në një bisedë telefonike me të dërguarin special të Mbretërisë së Bashkuar..

botuar më 22-05-27 6.27.MD