Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pamporovo përsëri fton skiatorët në një festë dimërore

Foto: smolyannews.com

Adhuruesit e sporteve të bardha përsëri kanë shkak për të festuar. Më 12 shkurt  vendpushimi malor Pamporovo organizon Winter Fest Pamporovo me shumë muzikë, dëfrime dhe lojëra me dëborë. Aktualisht kushtet për ski në Pamporovo janë të shkëlqyera, janë hapur 12 pista, të shërbyera nga 11 pajisje teleferiku. Hareja e dëborës fillon që nga ora 11:00 me DJ set, kurse skiatorët më të vegjël dhe snowboarders më të rinj kanë shumë aventura dhe lojëra përpara tyre. Edicioni i ardhshëm i Winter Fest Pamporovo është parashikuar për 3 marsin.

Përpiloi: Darina Grigorova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Vendet historike për t'u vizituar në Festën Kombëtare të Bullgarisë

Mbi 6000 bullgarë do të ngjiten në majën Shipka më 3 Mars për të nderuar ata që sakrifikuan jetën e tyre për lirinë e Bullgarisë. 25 mijë bashkatdhetarë të tjerë do të shfrytëzojnë pushimet rreth Festës Kombëtare - 3 Marsit për të vizituar..

botuar më 24-03-02 11.35.PD

Varna dhe vendpushimet përreth janë gati të arrijnë rekordet e vitit para pandemisë 2019

Ata që punojnë në industrinë turistike në rajonin e Varnës po përgatiten që tani për sezonin e verës. Duke gjykuar nga rezervimet paraprake, ka një shans për të arritur më në fund nivelet rekord për sektorin në vitin 2019, mësojmë nga një intervistë me..

botuar më 24-02-29 7.25.PD

Ishulli Shën Anastasia tashmë pret turistët në një kishëz nënujore

Atraksioni më i ri në rajonin e qytetit tonë të Detit të Zi Burgas është një kishëz nënujore pranë ishullit Shën Anastasia. Kishëza u zhyt në janar dhe ndodhet në një thellësi prej rreth 15 metrash, raportoi euronewsbulgaria. Ajo është rreth 3..

botuar më 24-02-28 6.25.PD