Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Shëndetësisë nënshkroi një marrëveshje për bashkëpunim me zyrën evropiane të Organizatës Botërore të Shëndetësisë

Foto: mh.government.bg

Një marrëveshje dyvjeçare bashkëpunimi midis Ministrisë së Shëndetësisë së Bullgarisë dhe Zyrës Rajonale Evropiane të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) do të rregullojë veprimtarinë e vendit tonë dhe të organizatës shëndetësore në kushtet e emergjencave shëndetësore. Sipas dokumentit të nënshkruar nga Ministrja e Shëndetësisë Prof. Asena Serbezova dhe Drejtori Rajonal i OBSH-së për Evropën Dr. Hans Kluge në Kopenhagë, aktiviteti i përbashkët fokusohet në mbulimin shëndetësor universal dhe mbrojtjen më të mirë të njerëzve në raste urgjente etj. Gjatë takimit, Ministri bullgar i Shëndetësisë dhe Dr. Kluge diskutuan për sfidat globale me të cilat përballen sistemet shëndetësore, krizat e emigrantëve dhe pandeminë Covid-19. Dr. Kluge i dorëzoi ministres Serbezova çmimin për personelin mjekësor bullgar në shenjë mirënjohjeje për përkushtimin e tyre gjatë pandemisë në emër të Organizatës Rajonale të Shëndetësisë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD