Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nderojmë kujtimin e Shën Sofronit të Vracës

Shën Sofroni i Vracës
Foto: arkiv

Sot Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e Shën Sofronit të Vracës - peshkopi i Vracës dhe iluminist i shquar, vazhduesi i misionit arsimor të Paisij Hilendarskit.

Në qytetin Vraca, festa e shenjtorit – patronit qiellor të dioqezës, u kremtua në kishën e lashtë “Ngjitja e Shenjtë”, pjesë e kompleksit të Rilindjes “Shën Sofroni i Vracës”, me një liturgji të shenjtëruar, të udhëhequr nga Mitropoliti i Vracës Gregori. Më pas, pranë Monumentit të Shën Sofronit të Vracës në qendër të qytetit, një festë mbarëqytetase mblodhi përfaqësues të institucioneve të ndryshme, figura publike, mësues dhe nxënës, mes të cilëve maturantë të shkollës fillore më të vjetër të qytetit “Shën Sofroni i Vracës”.


Më shumë nga rubrika

Kryeqyteti i vjetër bullgar Veliko Tërnovo po shënon festën e tij

Qyteti Veliko Tërnovo për vitin 144 sot shënon festën e tij. Dita i kushtohet fitores së Mbretit Ivan Asen II te Kllokotnica në vitin 1230 mbi trupat e sundimtarit të Epirit, Teodor Komnin. Kryeqyteti i Mbretërisë së Dytë Bullgare, ish Tërnovgrad..

botuar më 23-03-22 6.37.MD

Një libër për Apostullin nga një i burgosur politik u botua 53 vjet pasi u shkrua

Kishte edhe bullgarë të tillë - ata nuk mund të duronin prangat e shpirtit të tyre, por për të jetuar në liri duhej të fitonin fillimisht çlirimin e popullit të tyre. Pasardhësit u ngritën monumente disave prej tyre, por shumë të tjerë ende zhyten..

botuar më 23-03-21 7.15.PD
Manastiri i Malit të Zi afër fshatit Giginci

Faltoret e mrekullueshme të krishterimit do të ekspozohen në rajonin e Pernikut

Një pjesë e eshtrave të Shën Gjergj Trofeprurësit dhe një ikonë çudibërëse me fytyrën e tij nga Mali i Shenjtë do t'i mirëpresë banorët e rajonit të Pernikut në ditët pas festave të Pashkëve, njoftoi Manastiri i Malit të Zi " Anargjendët dhe..

botuar më 23-03-19 10.10.PD