Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Të paktën për një moment" – kënga e parë e duetit të Elena Sirakovës dhe Momçill Kosevit

Foto: Facebook/vselenasirakova

“Të paktën për një moment” është një këngë për dashurinë që ka fuqinë për të kapërcyer vështirësitë. Kur ka pengesa, nevojitet një përqafim që të jepet një fillim i ri. “Të paktën për një moment” është dueti i parë i Elena Sirakovës dhe Momçill Kosevit. Të dy janë autorë të muzikës dhe aranzhimit, teksti është i Elenës. Jo më pak interesante është videoklipi për këngën, i xhiruar me një kamerë të vjetër VHS që të kujton videot amatore të viteve '90. Autorët thonë se në të është vulosur dashuria e vërtetë e katër çifteve reale.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Aleksandra Ivanova para pjesëmarrjes së saj në "Javët Muzikore të Sofjes”

Nëse shikoni programet e saj të koncerteve, patjetër do t'ju bëjnë përshtypje dy gjëra - premierat e shumta dhe prania e vazhdueshme e veprave të autorëve bashkëkohorë - bullgarë dhe vitet e fundit edhe të huaj.   Aleksandra Ivanova tregon se..

botuar më 22-06-26 11.30.PD

Më puth dje

“Më puth dje”, një nga këngët më të reja në repertorin e Georgi Hristov, bashkon disa krijues jashtëzakonisht të talentuar bullgarë. Producent dhe frymëzues është Igor Markovski, i cili vitet e fundit realizoi filma të mrekullueshëm të shkurtër muzikor,..

botuar më 22-06-20 10.46.PD
Rumen Bojaxhiev-bir

Një vepër e Rumen Bojaxhievit-bir do të studiohet në Nju Jork

“Kuinteti i Pranverës” për Instrumente Frymore do të përfshihet detyrimisht në programin arsimor dhe të konkursit të universitetit më të njohur të muzikës në Shtetet e Bashkuara, The Juilliard School në Nju Jork. Kjo u bë e ditur nga një postim i..

botuar më 22-06-18 9.25.PD