Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Takim i Presidentit shqiptar me Kryetarin e Kuvendit Popullor të Bullgarisë

Foto: BGNES

Thellimi i dialogut parlamentar është premisa kryesore për zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe. Ky qëndrim i përbashkët u shpreh në takimin e Kryetarit të Kuvendit Popullor Nikolla Minçev me Presidentin e Shqipërisë Ilir Meta, i  cili është duke bërë një vizitë dyditore në Bullgari. Ilir Meta i cilësoi të shkëlqyera marrëdhëniet dypalëshe mes Bullgarisë dhe Shqipërisë dhe theksoi se kur marrëdhëniet në nivel parlamentar janë të mira, kjo ndikon në të gjitha fushat e bashkëpunimit të përbashkët. “Ne mbështesim Shqipërinë në procesin e saj të integrimit në BE dhe vlerësojmë përpjekjet e deritanishme të shtetit shqiptar në fushën e reformës në drejtësi”, tha Nikolla Minçev. Si një aspekt i rëndësishëm ai vuri në dukje edhe Ligjin për Mbrojtjen e Pakicave Kombëtare, i miratuar në vitin 2017. “Ne kemi marrëdhënie të mira në fushën e arsimit, shkencës dhe kulturës dhe në këtë drejtim Bullgaria ka dërguar një projekt-marrëveshje bashkëpunimi”, shtoi Minçev. Informacioni është i qendrës parlamentare të shtypit.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Bujar Osmani: Republika e Maqedonisë së Veriut duhet të ndryshojë kushtetutën nëse dëshiron të anëtarësohet në BE Republika e Maqedonisë së Veriut ka filluar negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, por për të ecur përpara..

botuar më 22-08-19 2.00.MD
Cvetozar Tomov dhe Rosica Mateva

Bullgarët në 61 shtete do të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Bashkatdhetarët tanë në 61 shtete do të votojnë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 2 tetor, njoftoi nënkryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) Cvetozar Tomov në brifingun e parë të rregullt. Për këtë qëllim pritet të hapen 734..

botuar më 22-08-18 4.12.MD

Gjashtë lojtarë të sigurt në sezonin e ri politik

Njëzet e katër parti dhe shtatë koalicione do të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 2 tetor. Edhe pse afati i regjistrimit përfundoj dje, forcat politike do të mund të bëjnë ndryshime deri më 27 gusht dhe kjo është..

botuar më 22-08-18 2.23.MD