Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ka potencial të madh për zhvillimin e bashkëpunimit ekonomik midis Bullgarisë dhe Shqipërisë

Ilir Meta dhe Kirill Petkov
Foto: BGNES

Në kuadrin e vizitës së tij dyditore zyrtare në Bullgari me ftesë të homologut të tij bullgar, Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta u takua edhe me Kryeministrin bullgar Kirill Petkov. Në fokusin e bisedimeve ishin marrëdhëniet dypalëshe dhe bashkëpunimi regjional, si dhe perspektiva evropiane e Ballkanit Pernimor, njoftuan nga qendra qeveritare e shtypit. Kryeministri bullgar rikonfirmoi mbështetjen e vendit tonë për Shqipërinë për të nisur bisedimet e anëtarësimit në BE. Të dy diskutuan projekte infrastukturore me rëndësi për konektivitetin regjional. I përbashkët ishte qëndrimi për rëndësinë strategjike të Korridorit Transportues Evropian N 8 i cili e lidh Adriatikun me Detin e Zi. Kryeministri Petkov theksoi potencialin e madh për zhvillimin e bashkëpunimit ekonomik mbi bazë të dialogut të mirë politik midis dy shteteve. Pakica kombëtare bullgare në Shqipëri është një urë kryesore miqësie dhe një faktor në forcimin e besimit të ndërsjellë, tha Kiril Petkov në takimin e tij me Presidentin Meta. Kryeministri vuri në dukje rëndësinë që vendi ynë i jep garantimit të mundësisë për minoritetin bullgar për të shfrytëzuar plotësisht të drejtën për të mësuar gjuhën amtare.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Demarshi francez drejt Maqedonisë së Veriut për negociatat me BE-në Në Madrid, në forumin e NATO-së, Presidenti francez Emmanuel Macron tha, se ka një zgjidhje kompromisi për kornizën negociuese të Maqedonisë së Veriut që..

botuar më 22-07-01 3.16.MD

Seanca urgjente e kryeministrit për dëbimin e 70 diplomatëve rusë

Në një seancë të mbyllur, Kuvendi Popullor dëgjoi Kryeministrin e dorëhequr Kirill Petkov dhe shefat e shërbimeve të specializuara të sigurisë në lidhje me dëbimin e 70 diplomatëve rusë nga vendi ynë. Petkov u raportoi deputetëve se masa ishte..

botuar më 22-06-30 12.18.PD
Kornelija Ninova

BSP pezullon negociatat për kabinetin e ri, nuk do Kirill Petkov për kryeministër

BSP pezullon bisedimet me “Po e vazhdojmë ndryshimin” për një kabinet të ri për shkak të vendimit të Kryeministrit në dorëheqje Kirill Petkov për të dëbuar 70 diplomatë rusë. Udhëheqësja e BSP Kornelija Ninova e përcaktoi aktin si të paprecedentë..

botuar më 22-06-29 4.51.MD