Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në muajin mars inflacioni vjetor shënon një rritje nga 12.4 për qind

Foto: arkiv

Rritja vjetore e inflacionit u përshpejtua në mars për të 13-tin muaj radhazi dhe arriti 12.4 për qind në krahasim me shkurtin kur ishte 10 për qind. Këtë e tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave. Ky është niveli më i lart i inflacionit që nga korriku i vitit 2008. Vetëm për një muaj çmimet e konsumit u rritën me 2.2 për qind, e transportit – me 7.9 për qind, e ushqimeve dhe pijeve të lehta – me 3.3 për qind.

Ministri i Financave Asen Vasilev tha se brenda dy javëve do të përgjithësohen të gjitha propozimet për frenimin e inflacionit dhe pakoja masash do të jetë gati para aktualizimit të buxhetit gjatë verës. “Presioni më i madh vjen nga zinxhiri ushqimor dhe shumica e masave duhet të synohen atje. Presioni tjetër i madh që ka të ngjarë të vijë do të jetë përmes metaleve”, tha ai.Më shumë nga rubrika

Ministria e Financave

Ministria e Financave njoftoi se mjetet e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë u reduktuan për shkak mekanizmit të vlefshëm për të gjitha vendet anëtare

Fondet sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë janë të reduktuara për shkak të një mekanizmi të nënshkruar nga qeveria e Bojko Borisov. Kështu thuhet në qëndrimin e Ministrisë së Financave. Prej aty saktësojnë se grantet për vendin tonë u ulën..

botuar më 22-07-05 4.03.MD
Ura e Danubit 2

Një terminal intermodal do të lehtësojë trafikun nëpër Danub pas vitit 2025

Një terminal intermodal do të ndërtohet në qytetin danubian Ruse deri në fund të vitit 2025. Kjo u bë e ditur nga Kompania Kombëtare e Infrastrukturës Hekurudhore.Vlera e projektit është 52 milionë leva. Ndërtimi i objektit pritet të fillojë vitin..

botuar më 22-07-05 3.13.MD

Investimet e huaja në Bullgari pas vitit 2010 janë mbi 51 miliardë euro.

Holanda mbetet investitori më i madh i huaj në Bullgari me 7.7 miliardë euro ose 15.1 për qind të të gjitha fondeve të tërhequra. Pas saj vjen Austria me 4.95 miliardë - 9.7 për qind. Gjermania është e treta me 3.78 miliardë euro. Me një rezultat..

botuar më 22-07-04 1.57.MD