Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Borjana Kalejn me medalje argjendi në garën e gjithanshme në Kupën e Botës në Baku

Borjana Kalejn
Foto: BGNES

Borjana Kalejn përfundoi e dyta në garën e gjithanshme në Kupën Botërore të Gjimnastikës Ritmike në Baku. Për shkak të gabimeve në kombinimin me shkop, bullgarja humbi lidershipin që në ditën e parë të garës. Medaljen e artë e fitoi italianja Sofia Raffaeli, kurse medaljen e bronztë - bashkatdhetarja e saj Milena Baldassarri. Bullgarja tjetër në kampionat - Eva Brezalieva, përfundoi në vendin e 13-të. Nesër Borjana Kalein do të luajë në tre finale të pajisjeve, ndërsa Eva Brezalieva në një.

Më shumë nga rubrika

Dimitër Kuzmanov

Dimitër Kuzmanov me fitoren e dytë në kualifikuimet e Wimbledon

Tenisti Dimitër Kuzmanov fitoi fitoren e dytë në kualifikueset e Wimbledon dhe vetëm një sukses e ndan nga pjesëmarrja në skemën kryesore të turneut. Tenisti i dytë më i mirë i Bullgarisë triumfoi në një ndeshje tejet të kontestuar ndaj tenistit..

botuar më 22-06-22 5.36.MD
Dimitër Kuzmanov

Tenisti ynë Dimitër Kuzmanov ka shënuar fitore në Wimbledon

Raketa e dytë bullgare në tenis për meshkuj Dimitër Kuzmanov shënoi fitoren e parë në kualifikueset e Wimbledon. Ai mundi në Londër pjesëmarrësin me Wild card, britanikun Charles Broome, me 6:3. Kështu, ai arriti të fitojë 16 pikë për renditjen botërore,..

botuar më 22-06-20 7.24.MD

Vajzat bullgare kryesojnë si ekip në renditjen provizore të Kampionatit të Gjimnastikës Ritmike në Izrael

Gjimnastet bullgare Borjana Kalejn dhe Stilijana Nikollova vazhduan sot paraqitjen e tyre të fortë në Kampionatin e 38-të Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Tel Aviv (Izrael). Gjimnastet tona kombëtare u kualifikuan në finalen e të katër veglave dhe..

botuar më 22-06-17 8.26.MD